Про це пише NYT.
Китайські військові кораблі пропливли біля міста Перт у Західній Австралії через кілька днів після того, як до місцевої військово-морської бази прибув атомний підводний човен США.
Австралійські посадовці неодноразово запевняли громадськість, що присутність і дії китайських кораблів є цілком законними відповідно до міжнародного права. Проте цей рейс став найпівденнішим, який здійснили китайські військові, і він був дуже неприємним для Австралії.
Це змусило країну уважно оцінити стан свого застарілого флоту, велику військову залежність від далекого союзника — США, та зростаючу військову потужність її найбільшого торгового партнера — Китаю.
Розгортання трьох китайських суден — крейсера, фрегата і танкера поповнення — не було технічно вражаючим або стратегічно значущим. Потужний флот Китаю вже давно продемонстрував великі відстані, які він може долати, та можливості своїх головних кораблів.
Натомість це підкреслило недоліки Австралії: її флот є найстарішим і найменшим з часів Другої світової війни, кажуть аналітики та колишні військові чиновники. Австралія має два танкери, які є важливими для перетину великих відстаней, як це робили китайці, але обидва вони не працюють уже кілька місяців. Два китайські військові кораблі мали в сумі 144 вертикальних пускових осередки для ракет, в той час як 10 австралійських військових кораблів разом мали 200.
«Китайці показують нам, чого нам не вистачає», — сказав Маркус Хелліер, експерт з військових витрат та можливостей, який раніше працював у оборонному відомстві Австралії.
«Ми навіть не можемо обігнути власну країну. Вони насправді висміюють нас», — додав він.
Австралійські сили, звісно, можуть покладатися на дружні країни, такі як Нова Зеландія, яка заправила австралійське судно в Тасмановому морі, коли дві країни спільно спостерігали за китайськими кораблями.
Хвиля атак, яку викликала флотилія, є свідченням того, як Китай може скористатися моментом, коли найближчі союзники США змушені переглядати давні припущення щодо зв’язків з Вашингтоном. Сполучені Штати офіційно не коментували китайські кораблі, хоча їхнє прибуття співпало з візитом до Австралії високопосадовця США та підводного човна США.
Китайські посадовці заявили, що вони проводили навчання в міжнародних водах, як це роблять усі військові флоти, і не мають за що вибачатися.
Це не зупинило спекуляцій в Австралії щодо часу і послання, яке ці кораблі мали на меті передати. Кораблі оточили Австралію на тлі того, що адміністрація Трампа підриває очікування щодо постійної підтримки союзників, таких як Європа та Україна. Австралія скоро проведе федеральні вибори, на яких кораблі майже гарантовано стануть важливим питанням.
«Військовий флот Китаю ілюструє вразливість Австралії в той момент, коли США демонструють свою ненадійність», — написав минулого місяця Пітер Хартчер, політичний та міжнародний редактор The Sydney Morning Herald. Між «бандитськими» діями Вашингтона та військовими маневрами Китаю, він написав: «Ми настільки відкриті для атак, що наступне десятиліття зустрічаємо майже беззахисними».
Уряд прем’єр-міністра Ентоні Альбаніса протягом останніх кількох років активно працював над стабілізацією відносин з Китаєм, які досягли низької точки при попередньому уряді, коли Китай наклав обмеження на торгівлю.
Водночас Австралія зміцнила свою військову коаліцію зі Сполученими Штатами. У лютому вона виплатила півмільярда доларів США як аванс для підтримки ядерного підводного флоту США, щоб зрештою отримати вживані атомні підводні човни США в рамках угоди AUKUS з США та Великобританією.
Минулого місяця міністр оборони Піт Гегсет повідомив свого австралійського колегу Річарда Марлса, що президент Трамп «дуже обізнаний і підтримує» тристоронню угоду. Але кілька тижнів по тому, коли журналіст запитав Трампа, чи обговорюватиме він AUKUS з прем’єр-міністром Великобританії, Трамп запитав: «Що це означає?»
Австралія вперше виявила китайські кораблі на початку лютого, один на півночі, а два інші на північному сході. Вони слідували на південь вздовж східного узбережжя Австралії, входячи в її виняткову економічну зону поблизу Сіднея.
Тривога щодо кораблів переросла у повну паніку 21 лютого, коли комерційний пілот, що летів над Тасмановим морем між Австралією та Новою Зеландією, почув радіоповідомлення з китайських кораблів, що попереджали про стрільбу в рамках навчань. Пілот повідомив австралійську цивільну авіацію, яка терміново змінила маршрути майже 50 рейсів.
Ці навчання стали несподіванкою як для Австралії, так і для Нової Зеландії, але обидві країни визнали їх законними. Один із кораблів мав потенціал нести ракети для наземних атак або протикорабельні балістичні ракети.
Відповідь Китаю була, по суті: «Привикайте до цього».
«Як велика країна в цьому регіоні, Китай, який має багато справ, може відправляти свої кораблі в різні частини регіону для проведення різних видів діяльності», — сказав посол Китаю в Австралії Сяо Цянь національному мовнику Австралії.
Військово-морський флот Китаю, який вже є найбільшим у світі і швидко розширюється, також став більш агресивним у демонстрації своєї присутності в інших частинах Азії. Міністр оборони Японії сказав минулого місяця, що китайські військові кораблі пройшли через води навколо островів Рюкю — ланцюга, що простягається між Кюсю і Тайванем, — 68 разів минулого року, що є драматичним збільшенням порівняно з 21 разом у 2021 році.
«Вони поступово, але дуже вперто, розпускають свої крила, показуючи світу, що можуть бути будь-де, коли захочуть», — сказав Роун Моффітт, колишній заступник голови австралійського флоту. «Ми не бачимо причин вважати, що сьогодні їхня мета — використовувати свою можливість проти нас. Якщо наміри зміняться, вони можуть це зробити».
Але для деяких китайська флотилія стала нагадуванням про можливість ворожих сил, які можуть досягти австралійських берегів.
«Ми вважали конфлікти чимось, до чого ми можемо долучитися на іншому кінці світу», — сказала Дженніфер Паркер, експерт з військово-морської справи та дворазовий ветеран флоту.
Минулого року уряд Альбаніса оголосив амбітні цілі з розширення і оновлення військово-морського флоту Австралії, але очікується, що результати з’являться не раніше 2030-х років, і деякі експерти скептично налаштовані щодо того, чи здатна місцева промисловість реалізувати ці плани.
Австралійські військові кораблі плавали поблизу Китаю, через Тайванську протоку і брали участь у спільних навчаннях у Південнокитайському морі. (І представник Міністерства оборони Китаю запитав, чи повідомить Австралія Бейцзінь про свої навчання поблизу Китаю). Але ці коридори сильно завантажені, де перетинаються інтереси кількох країн, а єдиною причиною бути на південь від Австралії або в Тасмановому морі є передача певного послання, сказав Рей Пауелл, директор проекту морської прозорості SeaLight, який раніше працював оборонним аташе США в Канберрі.
«Це конкретне послання полягає в тому, що ми можемо поставити вас під ризик», — сказав він.