16 травня відбудеться щорічна соціальна акція «День меланоми».

16 травня проведуть щорічну акцію «День меланоми». Цього року її проведуть дистанційно, у цей день кияни зможуть пройти безкоштовний огляд у лікаря-дерматолога дистанційно.

Нагадаємо, меланома – це злоякісна пухлина, яка є однією з самих агресивних форм злоякісних новоутворень у людини, що характеризується швидким ростом та високою схильністю до утворення метастазів. Захворюваність на меланому шкіри в Україні і в світі систематично зростає, щороку спостерігається зростання пацієнтів з таким діагнозом на 3-7%. За інформацією ВООЗ, до 2025 року очікується приріст на 25%.

За останніми даними в Україні налічується понад 26,5 тисяч хворих на меланому, і щорічно виявляється близько 2, 8 тисяч нових випадків. Серед хворих, у яких вперше діагностували меланому — 55% жінок та 45% чоловіків. Також відомо, що починаючи з підліткового віку захворюваність на меланому зростає, досягаючи так званого «піку» після 50 років.

Основні причини виникнення меланоми:

1. Ультрафіолетове опромінення (не нормована засмага насамперед в південних країнах до 1-2 разів на рік, відвідування солярію, сонячні опіки) особливо у людей зі світлою шкірою (блондини, руді)!!!

2. Наявність на шкірі вроджених або придбаних пігментних невусів (родимок) які зростають.

3. Хронічна травма невуса (родимки) — при носінні незручного взуття, при терті одягом, при регулярному голінні та при частій епіляції.

4. Спадкові фактори (наявність меланоми шкіри у близького родича).

Для своєчасного виявлення меланоми необхідно періодично самостійно проводити огляд шкірного покрову, особливо якщо на ньому є невуси (родимки) і спостерігати за зміною їх форми, кольору, країв і динамікою росту. Також, для ранньої діагностики меланоми можна користуватись міжнародним правилом АВСDE від англійських літер:

  • А — асиметрія новоутворення;
  • В — нерівність країв пухлини (порізаність);
  • С — зміна кольору (одного на другий або багатокольорність, тобто наявність чорного, коричневого, рожевого та синього кольорів в одному елементі);
  • D — діаметр більше 6 мм;
  • E — динамічні зміни протягом часу (збільшення, поширення).

При появі вищезазначених ознак слід якнайшвидше звернутись до онколога, спеціаліста з діагностики та лікування пухлин шкіри.

«Впродовж останніх двадцяти років я постійно наголошую на важливості профілактичних оглядів задля збереження життя та здоров’я. Чим раніше пацієнт звернувся до лікаря, тим більше шансів на повне одужання! Перевіряйте себе та своїх рідних за допомогою алгоритму АКОРД кожні 1-2 місяці та збережіть свої життя», — наголосила Ольга Богомолець, Координатор проєкту «Євромеланома» в Україні, Заслужений лікар України, д.мед.н., професор, дерматовенеролог, дерматоонколог.

До слова, тільки рання та своєчасна діагностика дозволить провести радикальне лікування та повністю позбутися меланоми.

Фото: Фейсбук