У The Washington Post вважають, що вже наступного року окупанти можуть зіштовхнутися з серйозною нестачею живої сили та озброєння.
Ба більше, час для тиску на РФ, попри зволікання глави Білого дому Дональда Трампа, може бути сьогодні більш вигідним, ніж будь-коли раніше.
Якщо не буде ефективних переговорів або надійної західної допомоги, цього року війна може розвиватися повільно, але все ж на користь країни-агресора. Сьогодні успіхи РФ “сповільнюються і продовжують досягатися внаслідок високих втрат особового складу і техніки”: за останній рік агресор захопив 0,6% додаткової території, втрачаючи 1500 людей щодня. Колишній глава британського Командування об’єднаних сил Річард Барронс наголосив, що такі досягнення обходяться РФ непідйомно дорого.
А співробітник Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень Джек Воттлінг відзначив, що цього року РФ залучила до війська рекордну кількість новобранців. Втім, її темпи просування сповільнилися майже до 0 через зміцнення Україною своєї оборонної зони та насиченість фронту безпілотниками. Окрім цього, влітку частину своїх військ РФ відправила на відвоювання території у Курській області.
“Росія не може зайняти жодних територій, і така ситуація склалася практично з моменту закінчення українського контрнаступу у 2023-му. Попри те, що у них все ще є перевага в три рази за чисельністю військ — і, можливо, навіть більша за системами [озброєння] — цього все одно недостатньо“, — коментують ситуацію українські джерела.
Окрім того, РФ, яка виробляє по 200 танків на рік, сильно залежить від законсервованих радянських запасів. За попередніми даними, станом на початок повномасштабки у ворога таких було 13 тисяч одиниць, але ця кількість може закінчитися в найближчі кілька місяців.
“Росіяни можуть продовжувати воювати, але… з часом сили ставатимуть дедалі більш і більш демеханізованими, і це справді накладає відбиток на те, як довго вони зможуть підтримувати поточний спосіб дій“, — сказав Вотлінг.
Тим часом Барронс відзначив, що РФ у своїй здатності вести війну фактично досягає кульмінації. Він додав: дуже малоймовірно, що окупанти мають обладнання, людей, підготовку та логістику, щоб почати ефективний наступ та прорвати українську оборону або — якщо це все ж вийде — скористатися цим. Окрім того, експерти сумніваються, що Кремлю вдасться повністю окупувати всі чотири українські області, на які він накинув оком.
“Є різниця між відтісненням українців на п’ять-десять кілометрів за раз із великими витратами і наявністю за цим зібраної живої сили і бронетехніки, щоб використати прорив і прорватися через усі ці перешкоди… Це все ще дуже великий рахунок із погляду необхідного їм обладнання, і я просто не бачу такої концентрації ніде“, — наголошує старша наукова співробітниця Євразійського центру Карнегі в Росії Дара Массікот.
При цьому експерти наголошують, що впевненість Путіна у тому, що наступ може бути успішним, ґрунтується здебільшого на райдужних оцінках підлеглих, а не на реальності.
Нагадаємо, що у ніч на 25 травня противник здійснив комбінований удар по Україні із застосуванням 367-ми засобів повітряного нападу противника – понад 310 з них знищені або локаційно втрачені.