Про це повідомив Дмитро Лубінець.
За його словами, під час складання іспитів випускники стикаються з повітряними тривогами, багатогодинним перебуванням в укриттях та технічними збоями, що ставить їх у нерівні умови. За даними омбудсмена, лише протягом червня 2026 року до нього надійшла 21 скарга щодо порушень під час проведення НМТ.
Для врегулювання ситуації Уповноважений запропонував Уряду та МОН такі заходи:
- Знизити прохідний бал з 150 до 130, враховуючи умови, в яких відбувається тестування. Цю ініціативу підтримує ГО «Спілка ректорів закладів вищої освіти України», яка вже звернулася з відповідним закликом до міністра освіти Оксена Лісового.
- Повернути право на апеляцію щодо некоректних тестових завдань та забезпечити публікацію тестів із правильними відповідями після завершення іспитів.
- Врегулювати механізм складання НМТ для дітей, які перебувають у місцях несвободи, гарантуючи їм конституційне право на вступ до закладів вищої освіти.
Умови тестування та безпекова ситуація
Лубінець наголосив на невідповідності умов, у яких діти змушені складати іспити. Зокрема, було згадано випадок в Одесі, де через тривалі повітряні тривоги випускники провели понад 13 годин в екзаменаційному центрі без належних умов.
Згідно з даними моніторингу, ситуація з укриттями в регіональних центрах тестування різна. Повністю забезпечені укриттями центри у Сумській та Харківській областях, у Миколаївській, Чернігівській та Черкаській областях цей показник становить близько 90%, у Київській — 70%, у Рівненській — 50%. В інших регіонах ситуація залишається критичною. Крім того, під час 138 моніторингових візитів до шкіл у 2025 році команда омбудсмена встановила, що більшість укриттів не відповідають вимогам безпеки або відсутні зовсім.
Також Уповноважений відзначив роботу щодо захисту прав окремих категорій випускників. Зокрема, після втручання омбудсмена випускницю з Вінниччини, яка втратила можливість скласти тест через технічний збій, допустили до додаткової сесії. Також зафіксовано порушення права на освіту 6 дітей, які перебувають у СІЗО, тоді як загалом по Україні таких дітей нараховується 152. Дмитро Лубінець підкреслив, що право на освіту не повинно залежати від технічних збоїв чи неналежної організації процесу.





























