Про це написав Володимир Мула – автор фільму “UKE – The Untold Story of Hockey Legends” про українців у складі Канадської збірної з хокею, де окрему увагу приділено Вейну Грецькі та його українському походженні. 

Як автор фільму Мула безпосередньо спілкувалася із Вейном, “проводив чимало часу” із його батьком – Волтером.

Ґрецкі глибоко не замислюється над своєю спадщиною. Все-таки, народжений за межами України, в Канаді, він ніколи не бував на Батьківщині своїх бабусі та дідуся. Ймовірно, українство, що плекалося у сім’ї його предків, не до кінця було прищеплено йому у дитинстві та не залишило повноцінний вислід у душі та серці, – пише Володимир Мула. – Я буквально на пальцях у січні 2020 року розповів Вейну складну історію походження його сім’ї. Це було доволі непросто зробити, адже московія зробила усе, аби у документах його діда – Терентія Ґрецького – повсюду було вказано russia. Що іще раз доводить – українська мова і є тим безцінним інструментом, тим фундаментом до самоідентифікації та національної ідентичності українців по усьому світу“, – додав Володимир Мула.

Він також опублікував уривок із фільму, де Волтер Грецькі говорить українські слова у фільмі, розповідає, що його батьки говорили українською мовою та ділиться історією їхньої подорожі іммігрантами до Канади. Його батьки носили польські та російські документи, хоча вони були етнічними українцями, які розмовляли українською мовою та зберігали українські культурні традиції в родині. Дід Вейна Грецького, Терентій Грецький, народився 10 квітня 1892 року в с. Огдемер (нині частина Брестської області Білорусі). Бабуся Вейна Марія — походила з села Підгайці на Тернопільщині; з дідом вони між собою розмовляли українською. Батько Вейна Волтер Грецькі своєю рідною мовою вважав українську.

У віці 18 років 7 червня 1910 року Терентій покинув Європу з міста-портового Ліепая, пливши на борту судна Естонія до Нью-Йорка. Як і багато іммігрантів того часу, він адаптувався до свого нового середовища, змінивши своє ім’я — з Терентій (або Теренто) на Антон і зрештою на Ентоні або Тоні, щоб краще інтегруватися в англійське середовище. Подорож Тоні на цьому не закінчилася. Повернувся до Європи, щоб служити на передовій Першої світової війни. Після війни він розлучився з першою дружиною, землячкою-українкою із Брестщини. Повернувшись до Канади, під ім’ям Ентоні, він зустрів і одружився з Марією Годинецькою, україномовною емігранткою. Разом у них народився син Володимир — більш відомий всьому світу як Вальтер Гретцкі, улюблений батько Вейна. Марія, мати Вальтера, народилася в Австро-Угорській імперії, відображення складних і зміщених кордонів Східної Європи на початку 20 століття“, – передає Володимир Мула історію родини Вейна Грецькі.

Важливість фільму UKE – The Untold Story of Hockey Legends була у тому, аби зафіксувати в історії етнічне походження чималої кількості людей, що підіймали над головою Кубок імені Лорда Стенлі, предки яких були українцями: Нестеренко, Савчук, Кіндрачук, Буцик, Босі, Ґрецькі. На думку автора, в тому, що Грецькі не визнає себе українцем винна Україна: “Україна недопрацювала у цьому питанні. Після виходу фільму у прокат не було зроблено нічого, аби українство всередині Вейна відгукнулося новими барвами. Так, я спілкувався, пояснював, надсилав світлини і відео. Проте цього було недостатньо. Як гадаєте, скільки людей у колі його спілкування з України, а скільки з московії? Гадаю, відповідь очевидна. Нам здається, що питання ідентичності – фундаментальне. Не можна сидіти на двох стільцях із різними маркуваннями. Але для них – українців за національністю народжених не в Україні – це зовсім не так“, – зазначає Мула.

Передісторія

У ніч на 5 квітня російський нападник Олександр Овечкін, який грає за американську команду “Вашингтон Кепіталз”, повторив рекорд легендарного канадця Уейна Гретцкі, забивши свою 894-ту шайбу в регулярних чемпіонатах НХЛ. 6 квітня він побив рекорд Гретцкі, закинувши свою 895-ту шайбу в матчі Національної хокейної ліги між “Вашингтон Кепіталз” і “Нью-Йорк Айлендерс”.

Олександр Овечкін звернувся до вболівальників після історичного рекорду: “Дякую всім, хто зібрався тут! Дякую, росіяни! Ми це зробили!”. Він наголосив, що хокей — це командний спорт, і висловив вдячність своїй команді, сім’ї, друзям, всім вболівальникам світу та шанувальникам із Росії.

Мама спортсмена привітала Овечкіна, звернувшись до нього російською мовою. Нападник “Вашингтон Кепіталз” розповів, що перед матчем із “Чикаго” Гретцкі написав йому: “Забий три шайби, щоб завершити цю історію”. Сам Гретцкі заявив, що не має жодного жалю щодо того, що Овечкін повторив його рекорд, і додав, що його дідусь, який був росіянином, зрадів би досягненню Овечкіна.

Канадський легендарний гравець Уейн Гретцкі спостерігав за матчем із трибун. Після гри вони зробили спільне фото, і Гретцкі зауважив, що його дід був росіянином і був би щасливий, якби дізнався, що його рекорд побив саме росіянин.

“Я радий за Олександра. Мій дід був росіянином. Він би зрадів, що мій рекорд побив росіянин. Якщо говорити про мою присутність на матчі, то я би сказав про наступність поколінь. Коли я бив рекорд Горді Хоу за голами в НХЛ, він був присутній на матчі. Ще два роки тому я казав, що, коли Ові наблизиться до мого рекорду, я буду поруч із ним,” — сказав Грецькі.

Слова Грецькі про буцімто російське походження одразу розтарижували росЗМІ.

Овечкін, повторивши “вічний рекорд” Гретцкі в НХЛ, став навколішки перед етнічним українцем Грецькі. У роздягальні “Вашингтон Кепіталз” зняли відео зі святкуванням рекорду. На кадрах видно, як Овечкін стає навколішки перед легендарним канадцем, після чого разом із Грецькі береться за ту саму шайбу, із цифрою 894. Жест виглядав як символічне визнання досягнення 64-річного хокеїста, рекорд якого вважався недосяжним з початку 1990-х.

Довідково. Вейн Грецькі — канадський хокеїст українського походження, найкращий бомбардир за всю історію НХЛ, який за свої рекорди отримав прізвисько “Великий”. Пізніше – виконавчий директор збірних Канади, які вибороли золоті медалі зимових Олімпійських ігор 2002 та Кубку світу 2004. Вейн Дуглас Грецкі (Wayne Douglas Gretzky) народився 26 січня 1961 року у Брантфорді, Онтаріо (Канада). Його професійна кар’єра є взірцем для всіх хокеїстів у світі. Загалом В. Грецкі встановив 61 рекорд НХЛ та отримав за свої досягнення прізвисько “Великий”. За видатний внесок у розвиток світового хокею в 1994 р. удостоєний призу “Лестер Патрік Трофі”. Нагороджений Орденом Канади (1984) та визнаний найкращим хокеїстом НХЛ усіх часів, увічнений в «Хокейному залі слави» (1999). Номер 99, під яким він виступав, закріплено за ним у складах усіх команд НХЛ. За 21 рік кар’єри у хокеї він брав участь у 1487 матчів. Вейн Грецкі побив фактично всі рекорди НХЛ – 894 голи та 2857 очок; 9 найпрестижніших в НХЛ призів, зокрема «Найціннішому гравцеві» та «Найкращому бомбардирові». Грецькі чотирикратний (1984, 1985, 1987, 1988) володар та трикратний (1983, 1986, 1993) фіналіст Кубка Стенлі, в якому провів 208 матчів, закинув 122 шайби. 7 сезонів поспіль його відзначали як найрезультативнішого гравця НХЛ (1980–1987). Учасник 18-х зимових Олімпійських ігор (1998), виконавчий директор канадської збірної команди на 19-х (2002) і 20-х (2006) Олімпійських іграх. З 2005 року Вейн – головний тренер, згодом співвласник, команди «Койотс» (м. Фенікс, штат Аризона, США).

Від початку російсько-української війни 2014 р. він засуджує російську агресію та підтримує Україну. Після початку масштабного вторгнення росії в Україну в лютому 2022 р., у перші ж дні, він заявив про солідарність з Україною та необхідність ізолювати росію від світового хокею, для початку заборонивши їм брати участь у чемпіонаті світу-2022 серед молодіжних команд. “Ми бажаємо всім в Україні всього найкращого, наші думки та молитви з ними”, – сказав легендарний хокеїст.