В обмежений український кінопрокат 7 листопада вийшов іспаномовний мюзикл французького режисера Жака Одіяра «Емілія Перес» (Emilia Pérez).
Адвокатку Ріту (Зої Салдана) недооцінюють на роботі, її шеф привласнює собі її заслуги. Проте її оцінив та навіть найняв лідер картелю Манітас дель Монте (Карла Софія Гаскон) для того, аби вона допомогла б йому змінити стать. У такий спосіб Манітас переслідує відразу дві мети: заховатись та здійснити давню мрію. Водночас Ріта має заховати дружину Манітаса (Селена Гомес) у безпечному місці. У тілі Емілії бандит стає благодійником, та займається пошуком зниклих безвісти, а насправді убитих картелями, людей.
Про творців
Головні ролі у фільмі виконали топ-зірки Голлівуду Зої Салдана (франшизи “Аватар”, “Вартові галактики”) та Селена Гомес (серіал “Вбивства в одній будівлі”), а також мексиканська зірка Адріана Пас та іспанська трансгендерна акторка Карла Софія Ґаскон.
Жак Одіяр, відомий соціальним кіно, отримав на Каннському кінофестивалі Гран-прі журі за «Пророка» та «Золоту пальмову гілку» за «Діпана». Одіяр зумів скласти усі складові проекту майстерно та гармонійно. Він зберігає і драматичну напругу, і блискучу музичну партитуру, його герої смішні, трагічні та небезпечні. На картину його надихнула реальна історія про сотні зниклих безвісти у Мексиці людей. Мюзикл (Одіяр називає свій фільм оперою у чотирьох діях), написали Клеман Дюколь та Камій, за лібрето відповідав сам Одіяр.
У підсумку маємо абсолютно божевільний мікс: мюзикл іспанською мовою про мексиканського наркобарона, який вирішив змінити стать, за участю зірки Disney Селени Гомес у ролі дружини гангстера. І ось такий фільм Франція вирішила послати на «Оскар», де картина позмагається за номінацію «найкращий міжнародний фільм».
Мікс жанрів
«Емілія Перес» – це унікальний жанровий мікс, що поєднує в собі елементи нуару, мелодрами, комедії та мюзиклу. Фільм ексцентричний та динамічний. Він примудряється зробити такий штучний жанр як мюзикл органічним. Усе на місці, усі співають та танцюють, а вогні Мехіко перетворюються на вогники на капелюхах маріачі. Все просто бездоганно. Хоча критики картини вважають, що надто легко перетворився герой/героїня з безжального вбивці на громадську активістку. І що злочини все більше стають у кіно не застереженням та аналізом, а розвагою. Думка слушна.
Хоча фільм французький, він майже повністю знятий іспанською мовою, і, можливо, саме мова додає особливого темпераменту та драматизму усім музично-танцювальним номерам. Кожен номер плавно витікає з сюжету, розкриваючи внутрішні драми та характери персонажів.
Музику та пісні до фільму написали відомі французькі музиканти Клеман Дюколь та Каміль – перший раніше працював над мюзиклом “Аннетт” Леоса Каракса та гурту Sparks з Адамом Драйвером та Маріон Котіяр в головних ролях. Також оригінальну пісню до фільму Mi Camino записала Селена Гомес, яка, власне, спершу прославилася саме як поп-співачка.
“Емілію Перес” продюсував продакшн-департамент французького модного дому Saint Laurent на чолі з креативним директором Ентоні Ваккарелло. Тож недивно, що одягу героїв (як головних, так і другорядних) у стрічці приділена особлива увага.
Що пишуть про фільм
Після показу в Каннах аудиторія зустріла фільм та його творців 11-хвилинною (згідно з іншими повідомленнями, 9-хвилинною) стоячою овацією — однією з найдовших серед прем’єр фестивалю. Критики відзначали незвичну поліжанровість «Емілії Перес», музичну складову стрічки та роботу акторок. Окремою увагою преси був відзначений «один із найсексуальніших іспанських монологів, коли-небудь написаних» у виконанні Селени Гомес: «Це сценарій, це не я. Вкрай потужний момент фільму, дуже поетичний» — відповідала акторка на пресконференції.
За підсумковим вердиктом критиків «Емілія Перес» зайняла четверте місце серед усіх фільмів основного конкурсу Канн: середній бал — 2,5 з 5. З цим були практично солідарні й судді, які присудили стрічці приз журі, що вважається «бронзою» фестивалю. За «Емілію Перес» ансамбль з чотирьох актрис (Зої Салдана, Селена Гомес, Карла Софія Гаскон та Адріана Пас) отримали у Каннах нагороду за найкращу жіночу роль. Загалом стрічка отримала три нагороди – за найкращу музику в т.ч.
Видання The Irish Times назвало роботу Зої Салдани «відкриттям», відзначила переосмислення жанру мюзикл Жаком Одіаром за допомогою хореографії, операторської роботи та дизайну, які «порівну розділили між собою шпрехгезанські (техніки співу) інновації режисера».
“Це досить божевільне дослідження маскулінності, фемінності, спокути та помсти. Якби Серджіо Леоне був живий і створював мюзикли, він, можливо, створив би щось настільки грандіозне і масштабне. Зої Салдана грає найкращу роль у своїй кар’єрі”, – написала у своїй рецензії критикиня WSJ Кайлі Сміт.
Фільм отримав позитивні відгуки критиків і глядачів. На IMDb його рейтинг складає 7,3 із 10, на Letterboxd — 3,7 із 5, на Rotten Tomatoes — 88%, а на Metacritic — 70 зі 100.