Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» представить новий арт-об’єкт «Погляд у минуле». Її відкриють у вівторок, 22 грудня, на проспекті Перемоги біля Міністерства освіти і науки України. Повідомляє прес-служба центру та КМДА.

В інсталяції два кам’яних валуни природної обробки. Між ними лежить дерево. В кам’яні стели вмонтовані монокуляри з фотографіями німецького військового фотографа-пропагандиста Йоганнеса Геле. Світлини він зробив наприкінці вересня-початку жовтня 1941 року в окупованому Києві.

На проспекті Перемоги сфотографовані тіла двох чоловіків, повз які йде натовп. Дослідники Меморіального центру точно визначили місця, де зробили знімки. На тих місцях, де стояв фотограф в момент зйомки,  встановили кам’яні валуни з фотографіями.

«Заглядаючи в око монокуляра, глядач ніби заглядає в об’єктив фотоапарата і бачить те, що бачив перед собою фотограф в той самий момент. Якщо говорити про дерево, то в єврейській традиції древо зі зламаними гілками є символом перерваного життя. В даному випадку для інсталяції ми використали верхню частину дерева, позбавлену коренів. Це був сухостійний дуб, який уособлює життя, що було обрубане смертю»,– розповіла авторка проєкту, художниця і архітекторка Анна Камишан.

Мета інсталяції – дати  можливість перехожому заглянути в минуле і відчути цінність і крихкість сьогодення.

Дерево з інсталяції пройшло термічну обробку, що робить деревину стійкою до впливу навколишнього середовища та вогнестійкою. А валуни доставили з Лезниківського кар’єру. Їх не обробляли, аби зберегти точний вигляд минулого.

До слова, «Погляд у минуле» – це серія інсталяцій в Києві. У вересні 2020 року Меморіальним центром «Бабин Яр» вже було відкрито чотири об’єкти інсталяції на території Бабиного Яру з фотографіями Йоганнеса Геле. Вони знаходяться на точно визначених за допомогою 3D-моделювання точках.

Нагадаємо, Меморіальний центр «Бабин Яр» створив 3D-модель з точними місцями розстрілу євреїв.

Фото: прес-служба