Про це пише Newsmaker.

Для споживачів FEE-Nord тариф зросте до 4,68 лея (приблизно 10,61 гривні) за 1 кВт/год, це на 65% більше, ніж зараз. Компанія просила менше – 4,53 лея за 1 кВт/год.

Для споживачів компанії Premier Energy тариф зросте до 4,10 лея (приблизно 9,30 гривні) за 1 кВт/год. Це на лей менше, ніж запитувала компанія, але на 75% більше чинного тарифу.

Premier Energy пояснила необхідність коригування цін тим, що різко збільшилися витрати на закупівлю електроенергії після припинення постачання газу на лівий берег Дністра та скоротилося постачання електрики від Молдовської теплової електростанції.

“Раніше Молдавська ДРЕС, розташована у Придністров’ї, забезпечувала 65–75% потреб правого берега Дністра. Але з 1 січня 2025 року постачання від цієї станції припинилося. Для покриття дефіциту Energocom купує електроенергію на румунській біржі OPCOM. Ціни там залежать від часу доби й особливо високі вранці та ввечері, у години пікового споживання. 2025 року через біржу планується покрити близько 31% потреб країни. Решта електроенергії надходитиме від внутрішніх та міжнародних постачальників”, — йдеться в поясненні Premier Energy.

Рішення набирає чинності з моменту опублікування в “Офіційному моніторі”. Уряд країни вже працює над заходами підтримки для громадян, які поставали перед фінансовими труднощами через зростання витрат на енергоресурси.

Як відомо, в Україні з травня 2024 року Кабмін встановив для всіх жителів України єдину фіксовану ціну на електроенергію – 4,32 грн кВт/год незалежно від обсягу споживання.

Що в Придністров’ї

У Придністров’ї почались аварійні відключення електромереж. Мешканці сепаратистського регіону збільшили споживання електроенергії після припинення Росією газопостачання. Електромережі не витримують навантажень.

Нагадаємо, Росія припинила постачання природного газу до Молдови, у тому числі до підконтрольного їй Придністров’я. У придністровському регіоні вже починається безпрецедентна енергетична та гуманітарна криза, яка у середині січня різко загостриться, а за місяць може набути максимуму.

Контекст 

Мешканці самопроголошеного Придністровʼя з 1 січня лишилися без газу, опалення та гарячої води через припинення постачання російського газу. Промислові підприємства також призупинили роботу. Влада Молдови заявила, що країна продовжує протистояти енергетичній кризі. Молдова отримує електроенергію з Румунії, України та європейських ринків, зберігаючи стабільне постачання світла і тепла на правому березі Дністра.

З 16 грудня у Молдові на 60 днів запровадили режим надзвичайного стану в енергетиці, що пов’язано з припиненням транзиту російського газу через територію України з 1 січня 2025 року. Наприкінці грудня Болгарія пообіцяла Молдові допомогу після зупинки постачання російського газу в країну.

Молдова не купує російський газ вже понад 2 роки. Весь російський газ досі забирало Придністров’я, яке не платило за нього Росії ні копійки. Борг озвучений Газпромом для Молдови включав борг саме за користування газом Придністров’я.

Мета Кремля – війна проти Молдови, а не Придністров’я, оскільки Кишинів до 1 січня купував більшість електроенергії у Придністров’ї, на єдиній у Молдові тепловій електростанції (МДРЕС або МГРЭС). Молдавська ГРЕС у Придністров’ї з 1 січня припинила постачання електроенергії в Молдову. Вона забезпечувала 80-90% потреб країни. Станція перейшла на вугілля, його запасів вистачить лише на 50 днів.

Основна ідея Кремля – підкосити популярність Санду та її уряду напередодні парламентських виборів, що відбудуться у Молдові восени 2025 року.