Національна рада з питань телебачення та радіомовлення має привести у відповідність до чинного законодавства свою методологію моніторингу ефіру телерадіокомпаній щодо дотримання мовних квот. Про це у Facebook заявив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
Днями Кремінь заявив про порушення квот з боку каналів «Україна», «1+1» та «Інтер». У відповідь Нацрада провела свій моніторинг, за підсумками якого було повідомлено, що згадані канали начебто дотримуються усіх вимог. Так, в ефірі «1+1» нарахували частку державної мови 79%, в ефірі «України» — 76%, в ефірі «Інтера» — 77%, в ефірі ICTV – 84% (при мінімально необхідній кількості 75%).
За словами Креміня, обрахування Нацради можуть бути некоректними, оскільки орган не дотримується вимог мовного законодавства, яким передбачено, що при обчисленні частки передач та/або фільмів, виконаних державною мовою, враховується загальна тривалість фільмів, новин та інших передач без рахування тривалості реклами.
Кремінь вважає, що оскільки Нацрада не дотримується цього положення, це дає можливість телеканалам ігнорувати вимоги мовного закону.
«Це дає можливість окремим недобросовісним телеканалам і надалі не дотримуватися встановлених законом квот щодо обов’язкового застосування державної мови. Говорячи простою мовою, лише три вищезазначені телеканали позбавляють українських громадян більше 100 годин українськомовного ефіру на рік кожен тільки у вечірній прайм-тайм. І така ситуація вже триває з 2019 року, коли апарат Національної Ради зобов’язали якимось чином враховувати незаконні методологічні роз’яснення при моніторингу» — зазначив він.
Також Кремінь нагадав, що ще у 2019 році Секретаріат уповноваженого звертався до Нацради з вимогою внести зміни до методології. В Нацраді відповіли, що доопрацьовують методологічні роз’яснення.
«На цей недолік методології проведення моніторингу, який дозволяє телеканалам обходити прямі вимоги Закону, ми вказували Національній Раді і у річному звіті Уповноваженого, і окремим листом зверталися до національного регулятора щодо необхідності привести відповідний документ до вимог законодавства. До сьогодні цього, на жаль, зроблено не було» — зазначив він.
Також в Секретаріаті уповноваженого нагадали й про інші порушення з боку деяких телеканалів, про які також було повідомлено Нацраді. Однак та на них начебто не реагує.
«… окрім зафіксованих порушень закону щодо мовних квот на телеканалах «1+1», «Інтер» та «Україна» Уповноважений також звернувся до Національної Ради щодо порушення телеканалами «Інтер» та «ICTV» частини 3 статті 32 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» та Закону України «Про рекламу», відповідно до яких мовою реклами та анонсів на телебаченні є державна мова. Станом на сьогодні жодної відповіді з цього питання ми так і не отримали» — зазначили представники Секретаріату.
Нагадаємо, депутати продовжують спроби відтермінувати норми про українську мову в кіно, офіс Уповноваженого називає ці спроби «маніпуляціями із законодавством».
Фото: Фейсбук