Про це повідомляє Фонд збереження культурної спадщини АРВМ та Арт-фундація ДУКАТ.
Відкриття відбудеться у середу, 11 серпня, о 12:00.

“Ми чекали на цю подію майже 40 років — унікальні рельєфи Стіни Пам’яті, поховані під шаром бетону, будуть очищені і повернені Києву та містянам. У 1982 році дві тисячі квадратних метрів горельєфів через невідповідність цінностям соціалістичного реалізму залили бетоном“, – повідомили в арт-фундації.
У сюжетах горельєфів, залитих бетоном, зображені епічне єднання людини та світу від початку до майбутньогго.
“Сюжети, втілені на Стіні, мали підтримати й розрадити тих, хто прийшов проститися зі своїми близькими. Адам і Єва, людина і звір, Ікар і Прометей, війна і мир — теми, що супроводжують людство споконвічно”, – зазначають у Фонді.
Проте у 1982 році, коли Стіна була майже готова, радянська влада поховала рельєфи під шаром бетону, як такі, що “не відповідали принципам соціалістичного реалізму”.

У 2018 році за підтримки благодійників та міської влади було розпочато відкриття композиції “Оборона Вітчизни”: тоді вдалося розчистити 6 кв. м.
“Зараз планується розкрити всю фігуру жінки, яка трубить у горн, закликаючи ставати на захист країни під час війни. Ця ініціатива нарешті явить Україні та світові втрачений шедевр і тим самим запустить процес відновлення колективної пам’яті“, – пояснюють ініціатори проєкту.

Ада Рибачук (1931–2010 рр.) та Володимир Мельніченко (1932 р.н.) — українські художники-монументалісти, митці, чия історія стала символом трагедії київської інтелігенції кінця радянської доби. Творчий спадок Ади Рибачук та Володимира Мельніченка — архітектурні об’єкти та мозаїки, графічні роботи та унікальні скульптури. Їхній творчий добуток став частиною образу сучасного Києва та його історії.
Їхні найвідоміші роботи:
- Київський автовокзал — оформлення інтер’єрів.
- Палац піонерів та школярів (нині Київський палац дітей та юнацтва) — оформлення інтер’єрів, створення мозаїчного басейну «Сонце, зорі і сузір’я».
- Меморіально-Поховальний комплекс Парк Пам’яті на Байковій горі — автори концепції парку, творці залів прощання київського крематорію, автори Стіна Пам’яті, яку було знищено у 1982 році радянською владою після 13 років роботи майстрів.
Фото: Фейсбук