Про це заявив міністр закордонних справ Швеції Тобіас Біллстрьом в інтерв’ю “Голосу Америки”.

Він наголосив, що Швеція готова надати Києву винищувачі Gripen у майбутньому, і пояснив, чому процес їхньої передачі був призупинений.

Ми повинні розуміти, що Україні була надана можливість отримати винищувачі F-16, яких, звичайно, більше в сім’ї НАТО. Зрештою, більше країн мають F-16, ніж винищувачів Gripen. Це не має нічого спільного з рішенням шведського уряду. Таке рішення було ухвалене через те, що Україна дійшла висновку, що мати одночасно дві системи винищувачів – і F-16, і Gripen – надто багато.

Біллстрьом нагадав, що мова йде не лише про літаки та підготовку пілотів. Він додав, що це складна система і впроваджувати одразу дві, тобто F-16 та Gripen, було б занадто складно. Однак, це не означає, що Швеція не відкрита для продовження із винищувачами Gripens, якщо і коли програма F- 16 буде завершена, поясний міністр.

Знову ж таки, це справа України, а не уряду Швеції. Оскільки ми не могли продовжувати роботу з винищувачами Gripens через надходження F-16, ми вирішили надати Україні інші можливості, які має Швеція, і ми передали Україні системи спостереження ASC 890.

За його словами, це означатиме, що “вони дають щось, що Україна може використовувати у координації із повітряними винищувачами F-16 і це дасть Україні можливість краще проводити повітряні бої, спостереження і керування повітряними боями”.

Міністр закордонних справ Швеції запевнив, що його країна все ще може бути відкритою для постачань Gripens у майбутньому.

F-16 для України

Державний секретар США Ентоні Блінкен повідомив на саміті НАТО, що Україна вже незабаром отримає перші літаки F-16. Відбудеться це до кінця 2024 року та навіть — до кінця літа.

Зокрема Норвегія повідомляє про намір передати їй шість винищувачів. Перші поставлять цього року. А керівництво США, Данії, Нідерландів підтверджує намір відправити перші свої F-16 в Україну протягом літа. Ні точна кількість, ні конкретніші терміни, які, проте, вже зсувалися, – не повідомляють.

Нідерланди, де недавно змінилося уряд, також виділяють і додаткові триста мільйонів євро на озброєння для українських F-16. А саме – боєприпаси до них.