Про це пише Reuters.
Затримки постачання зброї були найгіршими протягом перших місяців минулого року, коли ухвалення Конгресом додаткової допомоги Україні в розмірі 60 мільярдів доларів було затримане через опозицію Дональда Трампа та республіканців.
Але затримка тривала і після того, як гроші були схвалені, вказує Reuters, аналізуючи офіційні оголошення про витрати США та інтерв’ю з понад 40 українськими та американськими офіційними особами, помічниками конгресменів та законодавцями. Більшість з них говорили на умовах анонімності, щоб обговорити чутливі питання національної безпеки.
Включаючи гучний пакет допомоги у квітні 2024 року, адміністрація Байдена санкціонувала в середньому близько 558 мільйонів доларів на місяць до вересня. Середній обсяг поставок різко зріс після перемоги Трампа на президентських виборах, досягнувши рівнів, яких не було з середини 2023 року.
Але, попри те, що команда Байдена називала пізніші оголошення сплеском допомоги з жовтня по день інавгурації, щомісячна допомога від США досягла лише середнього показника в 1,1 мільярда доларів на місяць.
До листопада лише близько половини від загальної суми в доларах, яку США обіцяли у 2024 році з американських запасів, було доставлено, і лише близько 30% обіцяних броньованих машин надійшло до початку грудня, повідомляє агентство з посиланням на слова двох помічників конгресменів, американських чиновників та законодавців, поінформованих про ці дані.
Протягом останніх 12 місяців перебування Байдена на посаді Україна втратила майже всю землю, яку вона відвоювала під час свого контрнаступу 2023 року. До кінця 2024 року російські війська захоплювали в середньому близько 20 квадратних кілометрів щодня.
Деякі аналітики заявили, що нібито немає чіткого зв’язку між затримками допомоги США та територіальними втратами України, мовляв, це нездатність Києва вирішити інші проблеми — питання живої сили, морального духу та того, як Україна використовує зброю, яку вона вже має. Українські офіційні особи нібито приватно говорили американцям, що не очікують великих наступів у 2024 році, сказав високопосадовець США.
“Війни ніколи повністю не виграються і не програються пакетами допомоги”, – сказав Сет Джонс, президент Департаменту оборони та безпеки в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень. “Це вимагає стратегії, формування сил, застосування сил, керівництва, морального духу військ та інших речей, а не тільки надходження допомоги”.
Але у 2024 році Джонс також не бачив чіткої стратегічної мети від США та європейських союзників. “Якщо мета полягає в тому, щоб почати відтісняти російські війська або досягти глухого кута, то те, що було надано Україні, було недостатнім”.
Невизначеність щодо військових зусиль України посилилася з поверненням Трампа до влади у Вашингтоні. Його нова адміністрація може зупинити поставки в будь-який час, навіть ті, які вже були узгоджені. У свій перший тиждень на посаді Трамп заморозив допомогу Україні, серед багатьох інших країн.
Посланник Трампа в Україні, генерал Кейт Келлог, прямо не сказав, чи адміністрація продовжуватиме надсилати зброю в Україну.