Про це повідомив столичний активіст-пам’яткоохоронець Дмитро Перов.

“У 2022 році я наважився перевірити стару сімейну легенду, у дворі нашого будинку на Вознесенському узвозі був хід, який вів углиб гори. Хід знаходився на задньому дворі садиби, що була вписана в Київський гірський рельєф. Останній поверх будинку — був першим поверхом на схилі гори. Гора називалась Ва-(о)-лова. Бо мала два відроги, наче роги вола. Так само вона позначена і на картах, що показують Київ часів Руси”, — розповідає активіст.

У 2022-му Київрада передала цю земельну ділянку під будівництво — забудовник зареєстрував право власності на неіснуючу нежитлову будівлю площею 108 кв м (по факту — це трансформаторна будка вище по схилу) і на підставі цього попросив передати під забудову відтинок в 5 разів більший за площею.

Завдяки розголосу Вознесенський печерний комплекс вдалося відстояти. Печери дослідили, фахівці розробили облікову документацію і древній печерний комплекс внесли до Переліку пам’яток Києва.

“Надалі Київська міська прокуратура почала розслідувати цю справу і готувала позов до суду… і на цьому по ходу все”, — пише Перов.

Мінкульт так і не вніс печери до Держреєстру памʼяток, а будівельники вже почали розбирати залишки історичної садиби — готуючи ділянку до забудови.