Про це він написав у мережі Х.
«Це, звичайно, новаторський підхід до переговорів – піти на великі поступки ще до їх початку. Навіть Чемберлен у 1938 році не опускався так низько. І той Мюнхен закінчився погано», – заявив Більдт.
It’s certainly an innovative approach to a negotiation to make very major concessions even before they have started. Not even Chamberlain went that low in 1938. That Munich ended very bad anyhow.
— Carl Bildt (@carlbildt) February 12, 2025
Раніше Трамп заявив, що провів телефонну розмову з Володимиром Путіним.
Це перший відомий прямий контакт між Путіним і президентом США з часів вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року.
За словами Трампа, розмова була “тривалою і дуже продуктивною”.
Трамп обговорив із Путіним не тільки Україну, але і “Близький Схід, енергетику, штучний інтелект, силу долара і багато інших тем”.
За його словами, він і російський лідер погодилися з необхідністю нарешті зупинити війну в Україні.
Трамп анонсував, що доручив держсекретарю Марко Рубіо, директору ЦРУ Джону Реткліффу, раднику з національної безпеки Майклу Волцу і спеціальному посланнику Стіву Віткоффу очолити переговори. Він висловив впевненість, що вони “будуть успішними”.
За його словами, президенти домовилися, щоб їхні команди розпочали таки перемовини негайно.
“Ми почнемо з того, що зателефонуємо президенту України Зеленському, щоб повідомити його про розмову, що я зараз і зроблю”, – заявив президент США.
Трамп подякував Путіну “за його час і зусилля щодо цього дзвінка”, а також за звільнення американця Марка Фогеля.
Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков згодом заявив, що під час розмови Путін виступив за усунення першопричин конфлікту в Україні, повідомляє агенція “РИА Новости”.
Він додав, що російський президент запросив Трампа до Москви, а також висловив готовність прийняти в Росії американських посадовців за напрямами роботи, які становлять взаємний інтерес.
За словами Пєскова, ця телефонна розмова тривала півтори години.
Речник президента України повідомив ввечері, що Дональд Трамп також поговорив із Володимиром Зеленським, розмова тривала годину.
За словами Зеленського, вони говорили про можливості досягти миру, про співпрацю команд, а також про технологічні можливості, як-от дрони та інше сучасне виробництво.
“Вдячний президенту Трампу за інтерес до того, що ми можемо зробити разом”, – зазначив Зеленський.
Він розповів, що Трамп поінформував його про деталі своєї розмови з Путіним. Також вони домовилися про наступні контакти та зустрічі.
Політики в Європі та в США відреагували на заяви Трампа про зміст його телефонної розмови з Путіним та зауважень нового глави Пентагону Піта Гегсета про те, що повернути втрачені Україною землі нереально, а її членство в НАТО малоймовірне.
Більшість з них стверджує, що без України та Європи мирні переговори неможливі, а найбільш гострі критики попереджають, що такі словесні поступки ще до початку переговорів означають зраду інтересів України і Заходу.
Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок, коментуючи заяви Трампа, окремо наголосила, що відокремлених переговорів, на її думку, вести не можна.
«Миру можна досягнути лише спільними зусиллями. Тобто з Україною та з європейцями. Щоб до Європи повернувся мир, ми повинні йти цим шляхом разом», – прокоментувала Бербок виданню Politico.
«Ми всі хочемо лише миру. СПРАВЕДЛИВОГО миру. Україна, Європа та США мають працювати над цим разом. РАЗОМ», – написав прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск у мережі Х.
Опонент Трампа, сенатор-демократ Адам Шифф звинуватив президента та міністра оборони у зраді інтересів України та США.
«Давайте називати речі своїми іменами: це здача інтересів України та наших інтересів ще до початку переговорів. Трамп, звичайно, великий майстер із укладання угод – угод на користь Кремля», – заявив Шифф у своєму Х-акаунті.
Міністр закордонних справ Латвії Байба Браже в інтерв’ю Poitico наголосила, що у будь-яких мирних переговорах обов’язково має брати участь Україна, і що для успіху переговорів потрібно виснажити Росію війною.
«Для того, щоб одержати угоду про мир, потрібно послабити Росію на полі бою. Російська політика, економіка, релігія, медіа, приватний сектор – усе це зараз спрямоване на війну. Тому Росію потрібно примусити до миру», – сказала Браже.
«Шлях до миру – це зниження російської військової потужності. Інвестиції в силу України – це інвестиції у мир. І ослаблення Росії – це інвестиції у мир. І важливою складовою тут є санкції та їхнє успішне застосування», – додала латвійська міністерка.
Однопартієць Трампа, конгресмен республіканець Джо Вілсон, палкий прихильник України, підтримав дії американського президента, але заявив, що США мають нарощувати і санкції проти Росії, і військову допомогу Україні.
«Президент Трамп – досвідчений переговорник, який володіє Мистецтвом угоди, – написав Вілсон. – Ми маємо забезпечити йому максимум важелів, підготувавши всеосяжні санкції проти Росії та надавши повноваження для швидкого озброєння України».