Про це повідомили в міжнародному виданні The Guardian.
За даними вчених та екологів, через поглиблення дна річки в зоні відчуження, на поверхню можуть піднятися радіонукліди, які можуть забруднити питну воду для 8 мільйонів українців.
Роботи з поглиблення дна річки Прип’ять почалися ще влітку в межах міжнародного проекту з відновлення суднохідного шляху E-40 завдовжки 2 000 км, що пройде через Польщу, Білорусь та Україну.
Наразі ці роботи провели вже в 7 різних місцях річки. 5 із них – на відстані менше, ніж за 10 км від зруйнованого реактора.
Це, зі свого боку, суперечить рекомендаціям Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ). За їхніми даними, зона відчуження має залишатися недоторканою через радіоактивне забруднення після аварії на ЧАЕС 1986 року.
Французька неурядова організація «Асоціація контролю за радіоактивністю на заході» (Acrо) провела дослідження на замовлення Франкфуртського зоологічного товариства. За його результатами, спорудження Е-40 матиме радіологічний вплив на робітників будівництва та населення, яке залежить від річок.
«Те, що вони хочуть побудувати шлюз і пускати кораблі дуже близько до чорнобильського реактора, – для мене це неймовірно. Це найбільш забруднена частина зони відчуження», – зазначив голова Acro, ядерний фізик Давид Бойлі.
За даними The Guardian, тендер на роботи з поглиблення та очищення дна Прип’яті виграла українська компанія «Собі». Дмитро Надєєв, представник організації, розповів виданню, що компанія замовила дослідження щодо радіації і взяла проби ґрунту.
Водночас представник компанії «Собі» додав, що науковці щоденно беруть проби води нижче за течією від місця проведення робіт.
Фото: Facebook/ТОВ «Собі»