В угоді зі США щодо українських надр не йдеться про борг.
Про це президент Володимир Зеленський сказав 26 лютого під час підходу до преси.
Президент Володимир Зеленський підтвердив, що угода щодо українських надр зі США не потребує ратифікації парламентом. Водночас Київ і Вашингтон окремо працюватимуть над деталізованою угодою щодо інвестиційного фонду, яка вже потребуватиме ратифікації.
“Там нема усіх гарантій безпеки, які хотіла бачити Україна, але я хотів, щоб там про гарантії було хоча б речення, і воно в рамковій угоді є, пункт 10, здається”, — сказав Зеленський.
“В угоді немає ані $500 мільярдів боргу, ані $350, ані $100. Це було б несправедливо стосовно нас. Якщо ми говоримо про фонд, це також опрацьоване питання в цій рамковій угоді, то я вважаю, що там партнери”, — сказав Зеленський.
“Головне для мене було, що ми не є боржниками”. Зеленський прокоментував угоду зі США про корисні копалини.
За словами президента, угода про копалини зі США може стати великим успіхом або залишитися непоміченою. Глава держави підкреслив, що результат угоди значною мірою залежить від його розмови з Трампом: “Я це почитаю, і угоду урядовці пропонують підписувати міністрам”.
Президент зазначив, що йому запропонували відвідати Вашингтон у п’ятницю, але дата ще не узгоджена. Він заявив, що “офіси працюють” над форматом зустрічі та уточненням її дати.
Він також висловив сумнів у тому, що Росія має справжнє бажання припинити війну. У лавах Сил оборони перебувають понад 800 тисяч людей, повідомив Зеленський.
“Я збережу максимальний кількісний склад нашої армії, бо це найкраща гарантія безпеки”, — пообіцяв Зеленський.
“Я не піду навіть на 10 центів повернення боргу в цій угоді зі США”, — сказав президент.
Адже будь-які поступки в цьому питанні створять небезпечний прецедент.
“(…) ми готові говорити, якщо це умова, що далі допомога Україні не буде безоплатною. Це нова реальність, вона може бути. І ми, я думаю, не зможемо обирати”.
Головні тези Зеленського:
- Зустріч із Трампом: “Візит нам запропонували. Але я хочу отримати, який формат і коли, офіси працюють над цим. Є робоча дата”. Раніше Трамп анонсував зустріч 28 лютого.
- Ця угода є частиною великих домовленостей зі США і може бути “частиною великих гарантій безпеки”, сказав президент.
- Про створення інвестиційного фонду: “Важливо, що там партнерство. І фонд там українсько-американський, а не американський”.
- В України та партнерів є “різне бачення” щодо кількості іноземного контингенту на українській території. Залежить від того, що може надати чи гарантувати певна країна.
Раніше у медіа з’явився текст угоди між Україною та США про корисні копалини.