Як зазначається, “враховуючи, що до вчинення вказаного кримінального правопорушення, ймовірно, причетні співробітники правоохоронного органу, досудове розслідування у кримінальному провадженні підлягає виключній підслідності Державного бюро розслідувань”.
Генеральний прокурор Андрій Костін наголосив, що “свобода слова є невід’ємною складовою демократичного суспільства і фундаментальним принципом правової держави”.
Керівник ОГП підкреслив, що порушення прав журналістів є неприпустимими й підлягають ретельному розгляду та належній реакції.
“Органи прокуратури мають зобов’язання гарантувати захист журналістів від будь-яких форм тиску і переслідувань, а журналісти отримувати інформацію про цю роботу. Саме з цією метою в Офісі Генпрокурора діє “платформа захисту прав журналістів”, — зазначив Костін.
У відомстві додали, що спецпідрозділ в ОГП “на постійній основі” працює над вивченням усіх порушень проти журналістів і “забезпечує належне вжиття заходів з метою захисту їхніх прав та інтересів”.
“Відповідно до підписаного меморандуму про взаєморозуміння і співпрацю Офісу Генпрокурора й медійних та правозахисних організацій, відбуваються робочі зустрічі з представниками медіа, на яких ретельно розглядаються такі випадки і вживаються заходи для забезпечення справедливого розслідування та покарання винних осіб. Остання зустріч прокурорів й представників ЗМІ відбулася в січні 2024 року, водночас наступну планують провести найближчим часом”, — підсумували прокурори.
Контекст
Нагадаємо, 5 лютого Bihus.Info заявив, що за операцію зі стеження за журналістами відповідальний Департамент захисту національної державності СБУ. Журналісти розповіли, що співробітники спецслужби під вигаданим приводом приїхали в той самий комплекс, де мав відбуватися корпоратив Bihus.Info, щоб встановити приховані камери та стежити за редакцією. В операції на території комплексу брало участь приблизно 30 людей, вона тривала шість діб, заявили в Bihus.Info.
Голова Служби безпеки України Василь Малюк прокоментував публікацію відео, де співробітники СБУ стежать за журналісткою. Він назвав такі дії “неприпустимими” та запевнив, що вже вжито кадрових рішень.
Нагадаємо, що 16 січня у мережу злили відео, де співробітники проєкту розслідувань Bihus.Info, ймовірно, вживають наркотичні речовини. Керівник проєкту Денис Бігус записав відеозвернення з поясненнями та запевнив, що всі, хто співпрацює з Bihus.Info, складуть тести на вживання наркотиків.
Бігус заявляє, що після спілкування з фігурантами відео з’ясувалося, що за членами редакції Bihus.Info стежили близько року, а фрагменти перехоплених розмов змонтували з кількох епізодів, між якими пройшли місяці. За словами Бігуса, на жаль, частина команди порушила принципи й цінності проєкту, тож наслідком будуть жорсткі кадрові зміни.
Того ж дня СБУ розпочала розслідування обставин незаконного прослуховування та відеозйомки працівників Bihus.Info. Втім, проєкт проводить власне розслідування щодо замовників стеження за журналістами.
Голова Нацполіції України Іван Вигівський повідомив, що правоохоронці розслідують чотири кримінальні провадження щодо втручання у приватне життя команди журналістського проєкту Bihus.Info.