Про це пише Bloomberg.

“Компанія “Алроса” більше не буде частиною цього партнерства через міжнародні санкції, накладені на Росію”, – заявив міністр мінеральних ресурсів Анголи Діамантино Азеведо. Він також говорив, що російська компанія стала “токсичним партнером через глобальний контекст”.

За його словами, обмеження “впливають на довіру до Анголи на міжнародному алмазному ринку”.

“Алроса” перебуває під санкціями США з квітня 2022 року, під санкціями ЄС – з початку 2024 року.

Російська компанія конкурує з De Beers Anglo American як найбільший у світі виробник алмазів. Ціни на алмази зараз перебувають у затяжному падінні на тлі слабкого попиту з боку Китаю, надмірної пропозиції та тиску з боку вирощених у лабораторіях дорогоцінних каменів.

Maaden International, що належить консорціуму оманських інвесторів на чолі з державною фірмою, в січні купила 24% акцій золотодобувної компанії у російських інвесторів, зокрема мільярдера Олександра Несіса.

У травні 2024 року стало відомо, що через протести індійських виробників та американських ювелірів США переглянули своє ставлення до запуску механізму відстеження російських діамантів.

Деталі

Росія – найбільший у світі виробник алмазів, а лідером ринку є компанія Алроса, на яку припадає 90% алмазовидобувних потужностей Росії, або 28% від усього світового ринку. У 2023 році вона заробила на алмазах $3,5 млрд. Добувні активи Алроси розташовані в Республіці Саха (Якутія) та Архангельській області Росії. У групі Алроси працювало понад 30 000 осіб.

У сіні 2024-го компанія «Алроса» та її гендиректор Павло Мариничев потрапили до санкційного списку, відповідно до 12-го пакету санкцій ЄС, який впроваджує заборону на поставки російських алмазів. Згідно з даними Євростату, у 2022 році ЄС купив російських діамантів на суму близько €1,4 млрд. У грудні 2023-го заборону на російські алмази запровадили також країни G7.

У листопаді стало відомо, що «Алроса» змушено скорочує видобуток, закриває рудники та звільняє частину персоналу. Керівництво компанії пояснює такі дії «глибокою кризою на ринку» та обіцяє відновити видобуток одразу після того, як «відновляться ринки». Але основна причина – санкції, які закрили головні ринки для росіян.