Відтермінування частини положень мовного закону, яке пропонують кілька депутатів «Слуги Народу», суперечитиме Конституції України. Про це заявив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

За його словами, сьогодні у парламенті «переміг здоровий глузд» — проект закону №5554, який передбачав відтермінування мовних норм в теле- та кіновиробництві, не змогли винести на голосування. Авторами проекту закону є «Слуги народу» Микита Потураєв та Євгенія Кравчук.

«... в запропонованій редакції він і не міг бути підтриманий, адже це призвело б до обмеження реалізації переважною більшістю громадян України права на отримання інформації та послуг державною мовою. Своє обґрунтування ми виклали у листах до Голови Верховної Ради та профільного комітету, окремо поінформували народних депутатів України» — зазначив Кремінь.

При цьому він визнає, що пандемія карантину мала негативний вплив на галузь кіновиробництва в Україні, але начебто не в частині того, якою мовою слід робити продукт.

«Нагадаю, що в період дії карантину з 1 вересня 2020 року, всі російські школи успішно перейшли на українську мову навчання, з 16 січня 2021 року набула чинності 30 стаття Закону щодо переходу сфери обслуговування на українську, яка сьогодні, на мою думку, успішно реалізується», – наголосив Уповноважений.

Кремінь також нагадав, що норма закону щодо теле- та кіновиробництва, яка має набути чинності 16 липня, стосується лише виробництва нового продукту. Увесь готовий контент, якщо він знятий іншою мовою, потрібно лише заново продублювати.

«Порядок поширення та демонстрування фільмів в Україні визначається не лише мовним законом, але й Законами України «Про кінематографію» та «Про телебачення і радіомовлення», відповідно до яких створені в Україні національні фільми вже станом на сьогодні повинні мати основну (базову) версію мовної частини звукового ряду державною мовою та, відповідно, поширюються та демонструються в Україні державною мовою не лише у кіновидовищних закладах, але й на телебаченні», — уточнив Кремінь.

Кремінь також нагадав, що 16 липня набуває чинності ще низка норм мовного закону, зокрема:

  • статті 7 і 10, які визначають початок іспитів на рівень володіння державною мовою для майбутніх державних службовців, а також осіб, які хочуть отримати громадянство України;
  • стаття 23, яка регулює використання державної мови у сфері культури (екскурсійна діяльність, дописи під експонатами; аудіогіди мають бути українською мовою);
  • стаття 26, яка визначає застосування української в книговидавництві й книгорозповсюдженні (не менше 50% книжкової продукції на книжкових полицях має бути українською мовою).

Тим часом, «квартал» Зеленського знову критикують в соцмережах: студія начебто знімає в Києві російськомовний серіал для аудиторії з РФ.

Фото: Фейсбук