Про це повідомив високопоставлений посадовець ЄС, обізнаний з перебігом саміту лідерів, пише “Європейська правда”.
Європосадовець повідомив, що висновки саміту лідерів ЄС щодо України підтримали 26 з 27 держав Євросоюзу – усі, окрім Угорщини.
“Текст щодо України погодили 26 лідерів держав ЄС. Він буде оприлюднений у форматі тексту заяви, яка буде прикладена до висновків Європейської ради”, – повідомив співрозмовник “Європейської правди”.
Він додав, що зараз очільники держав Євросоюзу продовжують дискусію щодо України за вечерею.
Посадовець ЄС додав, що висновки Європейської ради щодо першого питання у порядку денному – посилення оборони ЄС та план президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн Rearm Europe, згідно з яким ЄС може інвестувати додаткових 800 млрд євро в оборону – були ухвалені усіма 27 державами-членами.
На сайті Європейської ради йдеться, що Європейський Союз прискорить мобілізацію необхідних інструментів та фінансування для зміцнення безпеки в Європі.
“ЄС посилить свою загальну оборонну готовність, зменшить свою стратегічну залежність, усуне критичні прогалини у спроможностях і відповідно зміцнить європейську оборонну технологічну і промислову базу по всьому Союзу, щоб бути в змозі краще постачати обладнання в необхідних кількостях і прискореними темпами”, — йдеться в повідомленні.
У Європейській Раді також підкреслили важливість подальшого збільшення витрат на безпеку та оборону Європи, зокрема закликаючи Європейську Комісію запропонувати нові джерела фінансування оборонних потреб на рівні ЄС.
“Єврорада бере до уваги намір Комісії висунути пропозицію щодо нового інструменту ЄС для надання державам-членам кредитів з бюджету ЄС на суму до 150 мільярдів євро та пропонує Раді розглянути цю пропозицію в терміновому порядку; закликає Раду керуючих Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) терміново продовжити адаптацію практики ЄІБ щодо кредитування оборонної промисловості”, — йдеться в заяві.
Крім цього визначено перший перелік пріоритетних напрямків у сфері посилення обороноздатності, зокрема передбачено розвиток таких напрямків:
- протиповітряна та протиракетна оборона;
- артилерійські системи, ракети та боєприпаси;
- безпілотники та системи боротьби з ними;
- стратегічні засоби;
- захист критичної інфраструктури, військова мобільність;
- кібербезпека, штучний інтелект та радіоелектронна боротьба.
Зазначається, що ці ініціативи узгоджуються з роботою Європейського оборонного агентства та НАТО.
“Європейська Рада також наголосила на важливості захисту всіх сухопутних, повітряних і морських кордонів ЄС, зокрема східного кордону, в контексті загроз з боку Росії та Білорусі. Ці питання будуть розглянуті Європейською Радою на її березневому та червневому засіданнях”, — наголосили в Єврораді.
Раніше цього ж дня президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн заявила, що оскільки Європа “постала перед чіткою загрозою”, для цього був підготовлений план переозброєння Євросоюзу на 800 мільярдів євро інвестицій в оборону, в тому числі й для України.
“Європа стикається з явною небезпекою, і тому Євросоюз має бути здатен захистити себе. І ми маємо надати Україні можливість захищатися та домагатися тривалого та справедливого миру”, — підкреслила вона.
Очільник Євроради Антоніу Кошта зазначив, що місяць тому європейські лідери збирались на обговорення, а сьогодні – щоб ухвалювати рішення. Він наголосив, що міцніша оборона ЄС підсилить оборону України.
“Ми тут для того, щоб підтримати Україну, і досягнути всеосяжного, справедливого і тривалого миру”, — додав він.