Про це заявив освітній омбудсмен Сергій Горбачов. 

Приводом для коментаря стали історії про те, як діти замість уроків саджали городи, збирали врожай та прибирали місцеві парки.

Омбудсмен зазначив, що пункт 5 ст. 53 Закону України “Про освіту” забороняє залучення здобувачів освіти під час освітнього процесу до виконання будь-яких робіт, які не відносяться до освітньої програми, крім випадків, передбачених Кабінетом міністрів України.

До того ж, новий Санітарний регламент шкіл, який набув чинності 1 вересня 2021 року, змінив навіть правила прибирання учнями школи. Відтепер діти 2-12 класів зобов’язані лише тримати своє робоче місце в чистоті та прибирати за собою сміття. Така робота має проводитися за участю педагогічних та/або медичних працівників і не перевищувати 1 годину на тиждень. Також учням 5-12 класів дозволяється поливати квіти та робити вологе прибирання навчальних поверхонь без миючих та дезонфікуючих засобів.

Відповідно до ст.150 КК України, експлуатація дити, яка не досягла віку, з якого законодавством дозволяється працевлаштування, шляхом використання її праці карається арештом до шести місяців або обмеженням волі до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

«Але це не означає, що діти не можуть ДОБРОВІЛЬНО допомогти, скажімо, посадити квіти в улюбленому дворі чи прибирати певну ділянку парку. Тільки відбуватися це має в позаурочний час. Тому прошу розрізняти примусову працю і добровільне волонтерство», – додав омбудсмен.

У разі, якщо дитина постраждала від трудової експлуатації, необхідно звертатися до:

Фото: піксабей