Падіння цін на нафту не зупинить війну рф проти України. Зростаючі доходи від неенергетичних секторів і резерви допомагають рф компенсувати всі можливі фінансові втрати.

Про це пише Bloomberg.

рф давно використовує так зване бюджетне правило як свого роду страховку від падіння цін на нафту. Цей механізм дає змогу державі переводити надлишки доходів від енергоносіїв до національного фонду, коли російська нафта коштує понад 60 доларів за барель. Накопичені кошти потім допомагають компенсувати зниження цін на нафту.

За даними Мінфіну рф, станом на 1 квітня обсяг готівки у Фонді національного добробуту становив 3,3 трлн рублів ($38,4 млрд). З початку 2022 року він скоротився більш ніж на 60%. Цього року росія планує витратити 41,5 трлн рублів (483 млрд доларів США), причому близько третини цієї суми піде на фінансування військових потреб Кремля.

Ба більше, ймовірне ослаблення рубля частково компенсує зниження доходів від нафти. Бюджет цього року було складено на основі середньої ціни на нафту марки Urals у $69,7 за барель і середнього обмінного курсу рубля в 96,5 за долар. російська валюта зросла на 15% з початку року до 86,093 за долар.

Хоча російський Фонд національного добробуту скоротився з початку вторгнення, за оцінками Bloomberg Economics, його все ще достатньо, щоб компенсувати будь-який дефіцит нафтових надходжень протягом наступних 18-24 місяців, якщо російська нафта коштуватиме близько 50 доларів за барель. Цього часу цілком достатньо для відновлення товарних ринків, що робить скорочення військових витрат у найближчій перспективі малоймовірним.

«Нижчі ціни на нафту знизять доходи росії від продажу нафти, що завдасть шкоди як нафтовидобувним компаніям, так і державному бюджету, але вони навряд чи вплинуть на військовий баланс. російські оборонні виробничі контракти на 2025 рік, швидше за все, були профінансовані в основному за рахунок надмірних витрат у першому кварталі.
Стійкість уряду обумовлена трьома факторами: десятиліттям переходу до зростання, не пов’язаного з нафтою, значними грошовими резервами у Фонді національного добробуту та високими надходженнями від несировинних податків. Разом вони допоможуть утримати дефіцит федерального бюджету на рівні нижче 3% ВВП у 2025 році», — пишуть аналітики.

Нагадаємо, у США зареєстрували новий законопроєкт, спрямований на боротьбу з так званим тіньовим флотом танкерів, які Росія використовує для перевезення нафти в обхід західних санкцій, пов’язаних з війною проти України.