Про це пише Newsweek.

Російський рубль впав до 114 за долар США — це найнижчий рівень з березня 2022 року.

Центральний банк Росії заявив, що припинить купівлю іноземної валюти на внутрішньому ринку до кінця року “для зниження волатильності фінансових ринків”. До четверга курс рубля піднявся до 110 за долар.

Обвал рубля стався після запровадження нових санкцій США проти Газпромбанку Росії, який раніше не був під дією американських санкцій через свою роль у платежах за російський газ. Втрата цього каналу може призвести до подальшого зменшення доходів від газу.

“Росія вже під тиском, щоб утримувати надзвичайно високі рівні військових витрат, а девальвація рубля може ще більше ускладнити її здатність фінансувати війну в Україні”, — сказав Патрік Мак Говерн, аналітик геополітичних і кіберризиків в консалтинговій компанії S-RM. Але найзначніший вплив “може полягати в необхідності перенаправити інші ресурси федерального бюджету на фінансування війни, що може призвести до деградації державних послуг і створити умови для соціального неспокою в довгостроковій перспективі”, додав він.

Слабка валюта, ймовірно, не матиме негативного впливу на військово-промисловий комплекс Росії, що виробляє зброю, у короткостроковій перспективі, заявив Василь Астров, експерт з російської економіки Віденського інституту міжнародних економічних досліджень.

“Імпорти критичних товарів, таких як мікросхеми для військових цілей, стануть дорожчими”, — сказав він. — Однак вони будуть продовжуватися незалежно від обмінного курсу, і держава може це собі дозволити завдяки вищим доходам від нафти та інших товарних експортів, що торгуються в доларах”.

“Але в цілому інфляція зросте ще більше, і це знизить реальні доходи населення, тому приватне споживання — основний двигун економічного зростання — постраждає”, — сказав Астров.

Цілеспрямовані санкції проти Газпромбанку означають, що покупці російського газу та нафти повинні будуть знайти інші способи здійснення платежів, що може зайняти деякий час.

У коментарі щодо курсу рубля російський міністр фінансів Антон Сілуанов похвалив слабку валюту як вигідну для експортерів, а прессекретар Кремля Дмитро Пєсков також знизив її значення, сказавши, що росіяни “не помітять” курсу долара, оскільки вони отримують зарплату в рублях.

Однак зниження вартості грошей, які виплачуються росіянам, щоб заманити їх воювати в Путінській війні, викликало занепокоєння у проросійських військових блогерів.

Ці високі виплати для залучення військових додали до зростання військових витрат Росії, які цього року поглинуть майже третину урядового бюджету і навіть зростуть, за даними Reuters.

Тим часом нестача робочої сили підвищила інфляцію до 8,5%, що більше ніж удвічі перевищує цільовий показник ЦБР, який у відповідь підвищив облікову ставку до рекордних 21%, і голова банку, Ельвіра Набіулліна, натякнула, що ставка може зрости ще більше.

Хоча це додає додаткове навантаження на бізнеси, підвищуючи вартість нових та змінних кредитів, соціальне незадоволення через зростання цін на основні продукти, такі як масло та картопля, може стати проблемою для Путіна, оскільки війна триває.

“Росіяни стануть біднішими, і зрештою ризик полягає в соціальному та політичному тиску на Путіна”, — сказав Тімоті Еш, стратег з ринків, що розвиваються, в BlueBay Asset Management. “Це додає складнощів до прийняття рішень Путіним”. 

“Той факт, що Путін змушений використовувати північнокорейські війська в Курську, підкреслює наростальні соціальні, економічні та військові обмеження для Путіна”, — додав Еш.