Про це Віткофф сказав в ексклюзивному коментарі для правоконсервативного медіа Breitbart News.
Він заявив, що сподівається на швидке проведення мирного саміту, на якому Президент України Володимир Зеленський та Президент Росії Володимир Путін зустрінуться особисто для переговорів щодо припинення війни в Україні.
«Я сподіваюся на це», — сказав Віткофф, коли його запитали, чи може такий саміт відбутися найближчим часом. Це сталося під час тривалого інтерв’ю на камеру минулого тижня в Білому домі, записаного в четвер удень.
Віткофф запропонував виступити посередником у такій розмові. Після запису інтерв’ю між Росією та Україною на кілька днів запровадили припинення вогню (попередньо заплановане), і з’явилися повідомлення, що саміт може відбутися вже цього тижня — ймовірно, в Туреччині.
Президент Дональд Трамп разом із Віткоффом вирушив на Близький Схід для серії зустрічей у Саудівській Аравії, ОАЕ та Катарі. Проте, як зазначається, і Трамп, і Віткофф можуть легко змінити маршрут і вирушити до Стамбула, якщо саміт дійсно відбудеться. Хоча інтерв’ю було записано до появи цих повідомлень, з нього випливає, що вони можуть мати підґрунтя.
«Я вважаю, що це цілком можливо», — сказав Віткофф про ймовірність саміту Зеленський–Путін. — «Якщо США відстороняться від цього конфлікту, тобто скажуть: “Це не наша війна, ми зробили усе можливе”, — це буде погано для всіх: для Європи, для України, і навіть для Росії. Я думаю, росіяни насправді хочуть мирного врегулювання, і обидві сторони намагаються зрозуміти, що це означає для них. Наше завдання — посадити їх за стіл переговорів і показати, що альтернатива мирному рішенню — це погано для всіх».
Віткофф також назвав війну «дурною війною», яка «не мала статися» і «не відбулася б», якби Трамп був у Білому домі в 2022 році, коли Росія вторглася в Україну. Він звинуватив демократа Джо Байдена в тому, що війна стала можливою та триває вже понад три роки.
Трамп у своїй кампанії 2024 року пообіцяв закінчити війну, і активно веде переговори, доручивши Віткоффу виступати своїм головним посланцем до обох сторін. Окрім нього, Трамп залучив віцепрезидента Джей Ді Венса, держсекретаря Марко Рубіо, міністра фінансів Скотта Бессента та міністра оборони Піта Гегсета — серед інших — для сприяння завершенню конфлікту.
«Президент сказав, і ми в це віримо: це дурна війна. Її не мало бути», — зазначив Віткофф. — «Вона не сталася б, якби не було фальсифікованих виборів, і якби він (Трамп) залишався президентом. Ми маємо посадити всіх в одній кімнаті. Рішення працюють лише тоді, коли є прямі переговори. Треба, щоб українці та росіяни сиділи за одним столом. Це була жорстока війна — вони не люблять одне одного. Ми повинні змінити це. Маємо переконати всіх, що єдино відповідальний шлях — дипломатичний. Якщо Росія цього хоче, і Україна цього хоче, ми маємо зібрати їх разом. І я запропонував витратити стільки часу, скільки буде потрібно, щоб модерувати це. Ми пропонуємо прямі переговори — якнайшвидше».
Віткофф заявив, що Трамп уже висунув ультиматум обом сторонам — якщо не буде прогресу в мирних переговорах, США відступлять від конфлікту:
«Президент поставив обом сторонам ультиматум: якщо ці прямі переговори не відбудуться найближчим часом, Сполучені Штати повинні відступити від цього конфлікту — що б це не означало — і просто не брати участі».
За словами Віткоффа, ключовими невирішеними питаннями залишаються:
-
території на сході України (близько п’яти регіонів: два — під значним контролем РФ, три — під змішаним контролем),
-
Запорізька АЕС, яку він назвав «коронною перлиною» через її потужність, але яка зараз зупинена,
-
та доступ України до Дніпра і Чорного моря, щоб експортувати свої товари.
«Ці питання не є неможливими до вирішення, якщо сторони сядуть за стіл. Ми вже суттєво звузили перелік суперечностей. Але проблема в тому, що ми досі не змогли посадити обидві сторони за один стіл», — наголосив Віткофф.
Він додав, що особисто спілкувався з керівництвом обох країн: Андрієм Єрмаком, президентом Зеленським, міністром оборони Умєровим, а також з президентом Путіним.
«Я говорив із усіма — тому що як можна виступати посередником, не ведучи розмову з усіма сторонами? Без згоди Путіна жодна угода не буде можливою. Тому ідея не вести з ним переговорів — це нелогічно. Ми повинні говорити з усіма сторонами цього конфлікту».
Якщо хочеш, я можу повідомити про розвиток цієї історії, коли з’являться новини.
Нагадаємо, минулого тижня віцепрезидент США Джей Ді Венс в інтерв’ю американському телеканалу Fox News заявив, що росіяни «просять забагато».
“Ми, очевидно, хочемо, щоб Україна залишалася суверенною державою, а Росія не може розраховувати на те, що їй віддадуть території, які вона ще навіть не захопила. Саме це вона пропонувала у початковому мирному плані”, – сказав Венс.
Водночас він вказав на наявність прогресу в мирних переговорах, назвавши таким вже сам факт, що Україна та Росія залучені до них, висувають “конкретні мирні плани”.
Венс вкотре застеріг, що “якщо ми дійдемо до висновку, що росіяни не беруть участі в переговорах і поводяться нещиро”, США вийдуть з процесу.