Про це повідомив прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск після зустрічі із президентом Володимиром Зеленським.

“Ми хочемо допомогти Україні якнайшвидше відбудувати після війни все, що росіяни знищили. Ми готові організувати третій саміт для відновлення України”, – повідомив Дональд Туск

“Я звертаюся до всіх – у Європі, і в Польщі: інвестувати у захист України – означає допомагати і Європі, і Польщі. І тому наші сьогодні дії щодо зміцнення обороноздатності України – це не просто випадкові дії у зв’язку з російською агресією. Це також стратегічна акція для безпеки України, Польщі та всього Заходу”, – сказав польський прем’єр.

Туск зазначив, що було зафіксовано акти саботажу, які, на його думку, є проявом війни, яку Росія проголосила не лише Україні, а й усьому цивілізованому світу. У зв’язку з цим він наголосив на необхідності спільних дій проти таких загроз.

“Польща відіграє ключову роль у протидії саботажам та диверсіям, які відбуваються не лише на її території. Деякі акти саботажу чи підготовки до диверсій з боку РФ були зафіксовані в інших країнах. Я можу підтвердити інформацію про те, що Росія планувала повітряний терор не тільки проти Польщі, але й проти авіаліній усього світу”, — наголосив Туск.

Нагадаємо, у 2025 році Конференцію з відновлення України готуються прийняти в Італії, попередня відбулася у Берліні.

Конференція у Римі відбудеться у липні. Вона продовжить цикл щорічних заходів високого рівня, присвячених швидкому відновленню та довгостроковій відбудові України, що проводяться від початку повномасштабної агресії Росії проти України.

У ній візьмуть участь представники урядів, міжнародних організацій, фінансових установ, бізнесу, регіонів, громад і громадянського суспільства.

Конференція охопить чотири тематичні виміри: бізнес, людський вимір, місцевий і регіональний та євроінтеграційний виміри.

Серед питань, які будуть обговорювати: макроекономічна стабільність, стійкість і безпека, інфраструктура, житловий сектор, енергетика, захист клімату, зелене відновлення, культура, охорона здоров’я, гендерні питання, освіта, довкілля, інновації, наука й технології, а також підтримка людей з інвалідністю.

Інші тези Туска на брифінгу

Вчора я спілкувався з лідерами країн, які явно залучені до допомоги Україні. Йдеться про безпеку в Балтійському морі та спільні дії проти російських диверсій.

Ми знаходимо спільну мову, коли йдеться про Волинську трагедію і чутливі, драматичні сторінки нашої історії. Я буду послідовно працювати для швидкого і системного розв’язання цієї проблеми.

Пане Президенте Зеленський, ми не будемо повторювати помилок наших попередників. Ми намагатимемося дивитися в майбутнє, розуміючи та поважаючи історію, працюватимемо в інтересах Польщі та України.

Ми будемо допомагати Україні, але ми будемо сторожувати і наші національні інтереси. Це очевидно для обох сторін.

Головування Польщі у Раді ЄС виведе процес вступу України з глухого кута. Ми працюватимемо разом з Україною та нашими європейськими партнерами, щоб якомога більше прискорити процес вступу.

Україна може розраховувати на польську підтримку та допомогу. Моє завдання також полягає в тому, щоб весь ЄС підтримав Україну в захисті від жорстокої агресії Росії.

Америка не залежить від того, хто є президентом. Але Америка за президента Трампа буде співпрацювати з Україною і з Євросоюзом для нашої безпеки, якщо ми всі серйозно будемо ставитися до цього виклику.

Якби кожен Дональд з погляду на безпеку України та світу, думав так, як я, було б дуже простіше.

Тези Зеленського

“Ви знаєте сьогодні 600 000 (трішки плюс) російського контингенту на території нашої держави, може, трішки мінус, в залежності як сьогодні наші хлопці попрацювали. Що стосується української армії — сьогодні вона 880 000”, — зазначив очільник української держави.

Він додав, що така кількість українських військових захищає всю територію України. Російські війська зосереджені в деяких напрямках і тому там у них є кількісна перевага.

Володимир Зеленський наголосив на підтримці ініціативу щодо розміщення на території України партнерських контингентів.

“Безумовно ми маємо розуміти, що таке контингент інших країн. Ми ще раз підтримуємо цю ідею ініціативу, але повинні розуміти, скільки це. І друге — ми повинні розуміти, яка буде армія України, яка сьогодні реально захищає не тільки Україну”, — додав він.

-Команди вже працюють над змістом і форматом майбутньої зустрічі між Україною і США, про дати говорити зарано. Ми хочемо закінчити цю війну, для цього нам треба впевненість, що Росія не повернеться в Україну знову.

Глава держави зазначив, що Київ підтримує ідею стосовно контингенту іноземних військових як частини гарантій безпеки України, але цього недостатньо. Наразі єдина гарантія безпеки — це ЗСУ.

– Близько 34% зброї в Україні — вітчизняного виробництва. Раніше цей показник становив менше ніж 10%. Близько 30% — це Європа, і десь понад 30%, близько 40% — США. І тому, коли ставлять питання щодо допомоги чи її відсутності, ми не можемо розглядати гарантії підтримки без участі одного з ключових гравців.

На його думку, для України вкрай важливо зберігати єдність між США та Європою у питаннях постачання зброї та підтримки. Це також є однією з гарантій безпеки.