Про це повідомляє видання Rzeczpospolita.

«Я повертаю Орден “За заслуги”, яким мене нагородила українська влада», – заявив Блащак.

Своє рішення він пояснив як жест солідарності з родинами, які тривалий час очікували на вшанування своїх близьких і досі стикаються з перешкодами. Також міністр назвав цей крок виразом незгоди з позицією нинішньої української влади.

Він додав, що це є виразом підтримки позиції Кароля Навроцького, який, за словами Блащака, «показав, що пам’ять про польських жертв і гідність нашої країни не підлягають обговоренню». Блащак підкреслив, що справжнє примирення можливе лише на фундаменті правди та поваги до жертв.

Напередодні Ярослав Качинський оголосив про повернення Ордена князя Ярослава Мудрого другого ступеня. Цей крок він пояснив своїм ставленням до української еліти та актом лояльності до Кароля Навроцького. Лідер ПіС висунув вимогу до української сторони щодо одностороннього визнання провини та вибачень за вбивства польського населення в роки Другої світової війни, а також наполягає на проведенні ексгумації та належного поховання жертв.

Водночас Качинський закликав до блокування наступних етапів переговорів щодо вступу України до ЄС, наголосивши, що висловлює особисту позицію, а не офіційне рішення партії. При цьому політик підкреслив, що продовжує підтримувати зусилля України у війні з РФ, оскільки це відповідає стратегічним інтересам Польщі.

Загострення дипломатичних відносин

Напруження у відносинах між державами посилилося після того, як 19 червня стало відомо про рішення Кароля Навроцького позбавити президента України Володимира Зеленського Ордена Білого Орла. Це сталося через надання одній з українських військових частин почесного найменування «імені Героїв УПА». Наступного дня, 20 червня, Володимир Зеленський повідомив, що відправив орден поштою Навроцькому.

На фоні цих подій низка колишніх українських президентів, зокрема Леонід Кучма, Віктор Ющенко та Петро Порошенко, заявили про повернення своїх польських державних нагород.