Про це пише Bloomberg.

Дмітрієв розпочав свою місію цього тижня, вперше за понад десятиліття опублікувавши допис у X (колишній Twitter), в якому заявив, що співпраця між США та Росією є «ключем до вирішення світових викликів». Потім він доповнив це відеографікою, яка зображує спільну місію на Марс за участю США та Саудівської Аравії з використанням однієї з ракет SpaceX Ілона Маска.

Фокус на грандіозній мрії Маска про підкорення Червоної планети не був випадковістю для спецпредставника Путіна з питань зовнішньоекономічної співпраці. Колишній інвестиційний банкір із Goldman Sachs має особливе завдання — зацікавити президента США Дональда Трампа та таких його радників, як Маск, перспективами великих бізнес-угод із Росією, використовуючи це як приманку для завершення війни в Україні на вигідних Кремлю умовах.

За словами обізнаної особи, Дмітрієв переконав Путіна вибудовувати зв’язки з Трампом через спільні бізнес-інтереси, і тепер йому надано шанс проявити себе. У Кремлі побачили можливість для таких переговорів після того, як Трамп почав вимагати доступу до українських природних ресурсів, зазначило джерело, яке побажало залишитися анонімним.

«Росія шукає способи використати те, що вона вважає “прагматизмом” Трампа, і перевіряє, чи спрацює комерційний підхід із бізнесменами в його команді», — сказала Катерина Шульман, політолог із Carnegie Russia Eurasia Center у Берліні. Дмитрієв «вписується в цю концепцію як інвестор і посередник, який давно знайомий із людьми з оточення Трампа».

Путін посилив цей підхід, заявивши у телевізійному виступі цього тижня про готовність співпрацювати з «нашими американськими партнерами» у сфері видобутку рідкісноземельних металів у Росії. Він наголосив, що «Росія має в десятки разів більше таких ресурсів, ніж Україна».

Крім того, він запропонував продати США близько 2 мільйонів тонн алюмінію, якщо Трамп скасує обмеження на імпорт, а також запропонував створити спільне підприємство між російськими та американськими компаніями для виробництва алюмінію в Сибіру.

За словами Дмитрієва, Росія та США також розглядають можливість спільних проєктів в Арктиці та інших регіонах.

Речник Кремля Дмітрій Пєсков заявив у четвер, що російські та американські компанії зацікавлені у співпраці, але «суттєві обговорення цього питання ще не відбулися». «Офіційна позиція США така — спочатку врегулювання, потім економіка. Все має вирішуватися поступово», — сказав він, цитує Інтерфакс.

Росія конкурує з Україною за угоди зі США щодо спільного освоєння природних ресурсів. Очікується, що президент України Володимир Зеленський у п’ятницю вирушить до Вашингтона, щоб підписати угоду з Трампом, яка відкриє шлях до прямих переговорів перед можливою зустріччю лідерів США та Росії.

«Я хотів би купувати мінерали і на російській землі», — заявив Трамп у вівторок у Білому домі, додавши, що російські родовища рідкісноземельних металів є «дуже цінними».
«Слухайте, якщо ми досягнемо врегулювання, це буде чудово для Росії, тому що ми зможемо укладати там угоди. У них дуже багаті землі, які наразі не використовуються».

Існує чимало перешкод для залучення американського бізнесу до Росії. Багато західних транснаціональних компаній поспішили залишити російський ринок після початку війни, розірвавши десятиліття економічної взаємодії. Водночас Кремль запровадив жорсткі обмеження на продаж активів, а також конфіскував місцеві дочірні компанії тих, хто намагався піти, що підірвало довіру інвесторів.

Стратегія Путіна щодо Трампа відображає його агентську підготовку в радянському КДБ, який використовував методи “віддзеркалення” для встановлення довіри до потенційних завербованих осіб, зазначає Марія Снєговая, старший науковий співробітник Програми з Європи, Росії та Євразії у вашингтонському Центрі стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS).

Ще до інавгурації нового президента США минулого місяця Путін підхоплював тези Трампа, заявляючи, що вибори 2020 року були в нього “вкрадені” та що, якби Трамп був при владі, війна в Україні не почалася б. «Зараз ми чітко бачимо продовження цього ж підходу», — зазначає Снєговая.

Раніше Дмітрієв відігравав помітну міжнародну роль, будучи обличчям російських зусиль із просування вакцини “Супутник V” від Covid-19, фінансованої Російським фондом прямих інвестицій (РФПІ).

Його вплив у Кремлі у контексті контактів із адміністрацією Трампа зміцнився, коли Саудівська Аравія стала можливим майданчиком для відновлення діалогу. Дмитрієв уже довів свою корисність у просуванні російських інтересів протягом останнього десятиліття, працюючи над поглибленням відносин із Ер-Ріядом. Він також має тісні зв’язки з наслідним принцом Саудівської Аравії Мохаммедом бін Салманом.

Відносини Дмітрієва з де-факто правителем Саудівської Аравії розвивалися в той час, коли Захід активно критикував принца після вбивства журналіста Джамаля Хашоггі у 2018 році. Дмітрієв був одним із ключових гостей на флагманському інвестиційному саміті Саудівської Аравії, який бойкотували західні бізнес-лідери після цього вбивства.

Під час першого президентського терміну Трампа Дмітрієв використовував свої зв’язки на Близькому Сході, щоб встановити контакт із людьми з близького оточення президента США. У 2016 році радник з національної безпеки Об’єднаних Арабських Еміратів познайомив його з Ріком Герсоном, головою Falcon Edge Capital. Дмитрієв склав “план примирення” між США та Росією, який Герсон передав зятю Трампа Джареду Кушнеру.

Цей документ було розіслано іншим високопосадовцям адміністрації Трампа, але вони не вжили жодних подальших дій. Про це Кушнер повідомив спеціальному прокурору США Роберту Мюллеру, який розслідував ймовірне втручання Росії у вибори в США 2016 року.

Орієнтований на укладання угод підхід Трампа може нагадувати Путіну його досвід роботи в 1990-х роках у Санкт-Петербурзі, коли він очолював комітет із зовнішніх зв’язків міста і намагався продати все, що міг, зазначає Андрій Колесников, незалежний московський політолог.

«Це натякає на те, що Путін справді зацікавлений у завершенні війни», — сказав він, — додає він.