Про це повідомляється на сайті Міністерства освіти і науки України.

Зміни у правилах вступу пов’язані з воєнно-політичною ситуацією в країні, саме тому Міносвіти врахувало основні аспекти щодо іспитів, які необхідні для підтвердження високого рівня знань, компетенцій та навичок вступників. Що саме зміниться — читайте далі.

Підвищили регіональний коефіцієнт

Пояснимо, що таке регіональний коефіцієнт ВНЗ. Це додатковий показник чи так званий “бал”, на який множиться конкурсний бал, якщо абітурієнт обирає заклад вищої освіти у певному регіоні. Таким чином держава сприяє рівномірності вибору серед закладів освіти та регулює попит на ВНЗ у столиці чи інших великих містах.

Перш за все, коефіцієнт було підвищено у прифронтових та прикордонних областях:

  • 1,07 — у Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській та Чернігівській;
  • 1,04 — у Дніпропетровській і Полтавській, а також у Бучанському районі Київської області;
  • 1,00 — інші.

На другу вищу освіту можна вступати без іспиту та випробування

Міносвіти скасувало Єдиний вступний іспит та Єдине фахове вступне випробування, які є стандартними для вступу на магістратуру. Це стосується тих абітурієнтів, які вирішили здобути другий ступінь магістра після першого диплома про повну вищу освіту. Ця процедура була додатковою до стандартних іспитів у закладі вищої освіти. Тепер вступники мають лише складати іспити безпосередньо в закладі освіти.

Однак є виключення:

  • до спеціальностей “Міжнародне право” та “Право” нововведення не діє: абітурієнтам потрібно здавати ЄВІ та ЄФВВ, адже навчання за цим фахом має відповідати європейському стандарту;
  • абітурієнти на здобуття ступеня “Доктор філософії” та “Доктор мистецтв” також мають здати ЄВІ у 2024 році, з оцінкою за кожний з його компонентів не менш ніж на 150 балів. Альтернативою може бути складений у 2023 році ЄВІ з оцінкою за тест з іноземної мови (але не менш ніж на 130 балів).

Окрім того, сертифікати про знання іноземної мови, за допомогою яких раніше можна було посвідчити знання мови, цьогоріч не надають доступу на вступ до аспірантури.

Kyiv Media

Нові умови вступу для бакалаврів

Для студентів, які здобули у 2024 році базову вищу освіту, діють спеціальні умови для вступу на магістратуру, якщо вони:

  • зареєстровані та проживають на тимчасово окупованій території;
  • проживають у населених пунктах, де станом на 1 липня 2024 року відбувалися активні бойові дії;
  • проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з таких територій після 1 січня 2024 року.

За таких умов бакалаври отримають рекомендацію для зарахування до магістратури. Однак лиш, якщо вступають до того ж закладу освіти, де здобули ступінь бакалавра. Також це стосується спеціальностей, що користуються особливою підтримкою — подивитися перелік можна тут. Якщо ж у ВНЗ немає магістерської програми за обраною спеціальністю, студенти можуть подати документи до будь-якого іншого ВНЗ (у тому числі й переміщеного), що розташований у Запорізькій, Київській, Миколаївській, Сумській, Харківській та Чернігівській областях.

Раніше ми вже розповідали про те, як саме зміниться підхід до відбору студентів на магістратуру. Перш за все, через велику кількість чоловіків-абітурієнтів у Міносвіти анонсують ускладнення іспитів.