Про це прем’єр-міністр Румунії Марчел Чолаку повідомив у соцмережі “Х”.
Він зазначив, що Румунія та Ізраїль працюють над підготовкою спільного засідання урядів, на яке Чолаку запросив Нетаньгу.
“Румунію та Ізраїль пов’язують відносини стратегічної важливості, а солідарність є частиною наших зв’язків. Ми продовжимо наші спільні зусилля з просування миру і безпеки та реалізації різних економічних і безпекових проєктів, про які я домовився з прем’єр-міністром Нетаньягу”, – написав Чолаку.
У своєму дописі він не згадав про те, що Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордер на арешт Нетаньягу за злочини, скоєні в Газі. Румунія є однією зі 125 країн, що підписали Римський статут Міжнародного кримінального суду, тому зобов’язана арештувати Нетаньягу, якщо він опиниться на території держави.
Румунія має хороші відносини з Ізраїлем, і під час холодної війни вона була єдиною комуністичною країною, яка не розірвала дипломатичні зв’язки з ним. У квітні 2018 року Румунія оголосила, що перенесе своє посольство в Ізраїлі до Єрусалиму.
МКС видав ордер на арешт Беньяміна Нетаньягу у 2024 році у зв’язку з підозрою в скоєнні воєнних злочинів під час військових операцій, які проводились Ізраїлем на палестинських територіях, зокрема в Секторі Гази. Ордер був виданий у контексті ширшого розслідування щодо можливих злочинів, скоєних під час конфліктів між Ізраїлем і Палестиною, зокрема після ескалації насильства у 2023-2024 роках.
Палата представників Конгресу США схвалила законопроєкт про запровадження санкцій проти посадовців Міжнародного кримінального суду у відповідь на видання ордера на арешт прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу. Документ передбачає заборону на операції з майном у США для осіб, пов’язаних із розслідуваннями МКС, блокування та анулювання їхніх віз. Згідно із законом, ухваленим у 2024 році, будь-яка політична агітація чи дії з боку третіх осіб прирівнюються до політичної пожертви, якщо вони мають на меті вплинути на діяльність державних посадовців.