Про це повідомляє Офіс генерального прокурора.
За даними слідства, керівник та заступник керівника окружних прокуратур у різних областях країни незаконно отримали статуси осіб з інвалідністю II групи. В результаті один підозрюваний шахрайським шляхом заволодів понад 1 млн грн пенсійних виплат, а інший – понад 400 тис. грн.
Також установлено, що службові особи МСЕК безпідставно встановили прокурорам другу групу інвалідності безстроково, про що зазначили у своїх актах огляду, які надалі направили до органів Пенсійного фонду України для нарахування та виплати пенсій.
На даний час вирішується питання про обрання підозрюваним запобіжних заходів та відсторонення їх від займаних посад. Розслідування зловживань в системі медико-соціальної експертизи триває. Встановлюються інші причетні до корупційних схем.
Нагадаємо, 3 та 4 жовтня 2024 року правоохоронці провели низку обшуків у службових кабінетах і за місцем проживання очільниці Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи та її близьких родичів. У посадовиці було виявлено 137 мільйонів гривень, низку підроблених медичних документів, списки ухилянтів із прізвищами та фіктивними діагнозами. Жінка намагалась позбутися частини грошей, викинувши дві сумки з пів мільйоном доларів через вікно.
Зокрема родина посадовиці медико-соціальної експертизи володіє 30 об’єктами нерухомості в Хмельницькому, Львові та Києві, 9 елітними автівками, корпоративними правами на 48 млн грн, нерухомим майном в Австрії, Іспанії та Туреччині тощо.
16 жовтня 2024 стало відомо про те, що Крупа, ймовірно, оформила інвалідність для 50 місцевих прокурорів на чолі з обласним прокурором. Через це генеральний прокурор України Андрій Костін підписав наказ про проведення службового розслідування. 17 жовтня 2024 керівник Хмельницької обласної прокуратури Олексій Олійник подав заяву на звільнення. 22 жовтня у відставку подав генпрокурор Андрій Костін.
Станом на 22 жовтня 2024 підозри вже отримали 64 посадовці медико-соціальних експертних комісій. Також в Україні скасували понад 4 тисячі висновків про інвалідність. Серед іншого, СБУ викрила і припинила діяльність 8 організованих злочинних угруповань, до яких входили представники МСЕК у Харківській, Миколаївській, Закарпатській та Рівненській областях.
Після скандалу із інвалідностями прокурорів та викриття коорупції у Хмельницькій МСЕК Верховна рада ухвалила законопроєкт №12178 про ліквідацію МСЕК. З 1 січня 2025 року МСЕК замінять експертні комісії у кластерних і надкластерних лікарнях.
На заміну МСЕК створили 1348 експертних команд у 286 лікарнях.
Команди сформовані за спеціалізаціями, зокрема, хірургічною, травматологічною, кардіоневрологічною, психіатричною тощо.
Визначено перелік лікарів, які працюватимуть у Центрі оцінювання функціонального стану особи і забезпечуватимуть експертну підтримку та перегляд рішень у разі їх оскарження пацієнтом.
Інтерактивна карта закладів та дашборди вже доступні на сайті МОЗ, а список лікарів та контактні дані публікуються на інформаційних ресурсах лікарень.