Про це йдеться у звіті дослідницьких груп цифрових загроз Reset Tech і Check First, передає Bloomberg.

Політична кампанія проводилася на 25, на перший погляд, окремих сторінках соцмережі “Фейсбук” для організацій, вебсайти яких спільно використовують хостинг, рекламу та електронну пошту, що вказує на організовану спробу вплинути на вибори президента Румунії.

Поки що невідомо, хто стоїть за політичною кампанією у мережах “Фейсбук” та “Інстаграм”, але відомо, що на неї витратили майже €265 тисяч.

Meta відмовилася коментувати цей звіт, але послалася на коментарі президента глобальних справ Ніка Клегга: “Ми не бачимо жодних доказів великих інцидентів на наших платформах у Румунії”.

Реклама зображує Джорджеску як “президента-патріота”, який захищає народ від політичного істеблішменту. Тоді як Ласконі показували “дияволом” і маріонеткою Заходу, а чинного президента Клауса Йоганніса називали “диктатором”.

Профілі зареєстрованих рекламодавців мали сторінки у фейсбуці з адміністраторами, геолокація яких була в Румунії, і представляли себе як новинні або розважальні сайти. Однак на сайтах не було юридичної чи редакційної інформації, у багатьох помітили спільні IP-адреси, ідентичний дизайн, спільну електронну пошту тощо. Це вказує на централізовану структуру управління.

Нагадаємо, як з’ясували журналісти “Радіо Свобода”, виборчу кампанію ультраправого кандидата у президенти Румунії Келіна Джорджеску профінансував Богдан Пешир, 36-річний програміст.

6 грудня, незадовго до анулювання виборів, Пешир звинуватив ЗМІ у переслідуванні та погрожував судовими позовами у своєму пості у фейсбуці.

На запитання у коментарях про походження коштів Пешир відповів: “Я не людина, яка працює на державу або з державою, щоб публічно декларувати свої доходи”.

Другий тур виборів президента Румунії було заплановано на 8 грудня. Келін Джорджеску мав змагатися з головою ліберальної партії “Союз порятунку Румунії” Оленою Ласконі. Другий тур було скасовано після анулювання результатів голосування Конституційним судом.

Джорджеску раніше заявляв, що у разі перемоги заборонить експорт українського зерна через Румунію та припинить військову допомогу Україні. Ласконі підтримує збільшення видатків на оборону та продовження допомоги Україні у її боротьбі з російською агресією.