Про це розповів видавець Іван Малкович.

94-річна Ліна Костенко написала прозу про “еволюцію і деградацію російської імперії через призму українських доль”, книгу спогадів «Дивний сад Івашкевича», літературно-критичні есеї «За Далем даль» та дві нові поетичні книжки. Також видавництво перевидасть роман у віршах «Берестечко».

Є дуже цікавий новий прозовий твір, у якому відображено еволюцію і деградацію російської імперії через призму українських доль. Також готується до друку книга спогадів «Дивний сад Івашкевича». Є й книжка літературно-критичних есеїв «За Далем даль». Майже готові дві нові поетичні книжки. Одну з них Ліна Василівна пообіцяла здати до мого дня народження. Минулого разу щось зірвалося. Можливо, вдасться до нинішнього. Це дуже актуальна книжка. Ліна Костенко постане в ній і сподівана, і несподівана. Ось-ось чекаємо з друку «Берестечко» Ліни з блискучими ілюстраціями Владислава Єрка“, – каже Іван Малкович.

Також видавець розповів як проходить співпраця із Ліною Василівною та чому до цього роками не було її нових книг:

З Ліною Костенко у нас дуже довірливі стосунки, однак працювати з її новими творами — велика відповідальність. Якщо вона здає новий рукопис, то хоче почути якісь редакторські міркування. Під час роботи над збіркою «300 поезій» ми спілкувалися щодо двох-трьох ранніх її віршів, у яких можна було підсилити деякі рядки. І Ліна Василівна з легкістю це зробила, причому у віршах абсолютно збереглося оте юнацьке «тремоло», мовби вона знову поринула у свою юність. Але тепер це позначено ще більшою точністю вислову. Буває, що деякі вірші мають по кілька варіантів деяких строф, і ми разом обираємо найкращі. Можемо й сперечатися, як без цього? Одного разу мали цікаву суперечку, і я був геть протилежної думки, ніж Ліна Василівна. Наступного разу, коли ми зустрілися (а Ліна Василівна нічого не забуває!), вона сказала: «Іване, ми тоді сперечалися. І я думаю, що ви маєте рацію! Але і я так само маю рацію» (усміхається).  (…) Ліна Костенко так довго й не наважується здавати свої нові книжки до друку, бо надвідповідально ставиться до цього — дошліфовує і доробляє, відчуваючи, що може вдосконалити написане. Для неї важливо, щоб усе було філігранно, — розуміє, що говорить з вічністю“, – зазначив Іван Малкович.

Окрім цього, Ліна Костенко підтримує військові збори, один з яких зробила разом із Фондом Сергія Притули: “Ліна Василівна і зараз долучається до військових зборів, один з яких зробила разом із Сергієм Притулою. Поетеса підписала 10 різних своїх книжок для розігрування. Рівно за дві доби було зібрано майже 4 мільйони гривень. Ці гроші пішли на купівлю комплексу БПЛА «Фурія» для одного з підрозділів розвідки. Ліна Василівна була щаслива! Вона аж не могла повірити, що завдяки їй зібрано таку суму!” — дода Іван Малкович.

Нагадаємо, коли Київ обстрілювали ракетами і дронами, Ліна Костенко продовжувала писати – в укриття не спускалась. Про це вона розповіла КИЇВ24 у 2022-му після отримання ​​ордена Почесного легіону від посла Франції в Україні. Зізналась, що в перший місяць важко писалося, але потім опанувала себе, і нових рядків почало з’являтися все більше.

— Уявіть собі, я писала. Розумієте, я ж належу до покоління, яке пережило Другу світову війну, і мені оці бомби о четвертій ранку, вони мені звичні. З мого дитинства. А тепер знову почула ті самі бомби, тільки страшніші, от. І ви знаєте, мушу вам сказати, що я не злякалась. Я ні разу не пішла в укриття. Воно гуде — я думаю, ну добре, уб’є то уб’є. В укриття не пішла і весь час писала. Перший місяць, правда не дуже писалося. Перший місяць — весь час слідкувала за кожним кроком, нюансом цієї війни, а потім взяла себе в руки і почала писати, писати і все. А інші люди, кожен у своїй професії робить своє.

Ярослав Івашкевич (1894–1980) — видатний польський письменник, поет, драматург і перекладач. Він народився в селі Кальник, що нині знаходиться у Вінницькій області, Україна. Івашкевич був одним із засновників літературної групи “Скамандр”, яка відіграла важливу роль у польській літературі міжвоєнного періоду, добре володів українською мовою.

Як відомо, Ліна Костенко – видатна українська поетеса, письменниця, культурна діячка та одна з найяскравіших представниць покоління шістдесятників. 19 березня Ліна Василівна святкуватиме своє 95-річчя. Ліна Костенко є авторкою багатьох поетичних збірок, таких як “Мандрівки серця”, “Над берегами вічної ріки”, а також знаменитого роману у віршах “Маруся Чурай”, який є справжнім шедевром української літератури. Вона активно брала участь у русі шістдесятників, захищала свободу слова та українську культуру. Через свою безкомпромісну позицію її творчість на 16 років була під забороною в радянські часи. Ліна Костенко відома також своєю принциповістю, відмовою від звання Героя України та акцентом на моральних цінностях.