Про це пише NewsMaker.
“Закупівля “Тираспольтрансгазом” газу на румунській біржі була одним із рішень, запропонованих Міністерством енергетики два місяці тому, 11 грудня 2024 року, для запобігання гуманітарній кризі в регіоні”, – зазначили в Міністерстві енергетики Придністровʼя.
Молдовагаз у вівторок, 11 лютого, передала Придністровʼю додаткові 3 млн кубометрів газу в кредит для підтримання безперебійної роботи газотранспортної системи.
Напередодні оператор газотранспортної системи України (ОГТСУ) підтвердив переговори з угорською MET Group про транзит газу для Придністров’я через Україну.
“Як оператор ГТС України, що працює відповідно до європейського законодавства, ГТСУ забезпечує відкритий доступ до потужностей для всіх клієнтів, які мають з нами договір на транспортування, на всіх транскордонних точках з’єднання, де у нас є угода про взаємодію з сусідніми операторами ГТС, включно з точками на Трансбалканському газопроводі”, – заявили в ОГТСУ.
З 1 по 10 лютого газ до Придністров’я надходив за кошти кредиту ЄС, виділеного Молдові. Від європейської фінансової допомоги у розмірі 60 млн євро на закупівлю газу влада самопроголошеної республіки відмовилася. Надалі газ у Придністров’я надходитиме від угорської компанії MET Gas and Energy Marketing AG, а оплату забезпечить дубайська JNX General Trading.
Нагадаємо, російський “Газпром” припинив постачання газу в Придністров’я з 1 січня 2025 року, коли закінчився транзитний контракт між Україною й Росією. У компанії є технічна можливість постачати газ південним маршрутом через Туреччину, але вона відмовляється його використовувати, посилаючись на відмову Молдови «врегулювати» газову заборгованість Придністров’я у понад $700 мільйонів.
8 січня “влада” самопроголошеної республіки повідомила, що газу у Придністровʼї вистачить ще на 24 дні, тобто на довше, ніж показували проведені раніше розрахунки.
Влада Молдови вважає, що лівий берег Дністра (Придністров’я) досі сподівається на безплатний газ з Росії й тому відмовляється купувати його на біржі, попри критичний стан в енергетиці.
Після припинення подачі газу у Придністров’ї відключили центральне опалення у містах, а газ залишився лише для приготування їжі. Промислові підприємства призупинили роботу.
У Придністров’ї з 3 січня запровадили віялові відключення електрики, тоді як решта Молдови отримує електрику переважно з Румунії.
Раніше і Молдова, і Україна стверджували, що готові допомогти Придністров’ю.
24 січня проросійські медіа невизнаного Придністров’я показали акції протесту в Бендерах, Рибниці та Дубоссарах через припинення постачання газу. У цьому звинуватили Кишинів. Люди зібралися із плакатами: “Молдово, пропусти газ”, “Ні геноциду придністровського народу”, “Молдова винна у загибелі придністровських громадян”. Вони стояли з прапорами так званого Придністровʼя та Росії.
31 січня, прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан заявив про остаточну домовленість з Євросоюзом стосовно фінансової допомоги, яку нададуть країні для подолання енергетичної кризи – йдеться про 64 млн євро, з яких 20 млн передбачені на газ для Придністров’я.
1 лютого стало відомо, що Молдова поставила першу партію газу до Придністровського регіону після підписання контракту щодо постачання 3 мільйонів кубометрів газу у позику.