Таку думку висловив в етері КИЇВ24 народний депутат України із фракції “Європейська солідарність” Володимир В’ятрович.

На мою думку, у 1943-44 роках на заході України відбувалася чергова польсько-українська війна, в якій постраждало багато цивільного населення. На Волині в 1943 постраждало більше поляків, бо на Волині в 43 році поляки були меншістю. Приблизно 1 до 8 щодо українців.

Нардеп наголошує, що жодні політичні дискусії не додають нічого до розуміння минулого, але вони руйнують нормальні відносини у сьогоденні.

На жаль, ця війна набула селянського характеру, коли село йшло проти села. Тому серед постраждалих так багато цивільного населення. Це питання потребує досліджень та дискусій між істориками, але воно точно не потребує дискусій між політиками. Я це кажу і як політик, і як історик. 

Волинська трагедія

Влітку 1943 року на Волині сталися масові вбивства поляків. До сьогодні немає порозуміння між українськими та польськими істориками щодо чисельності жертв. Як серед поляків, так і українців тривають дискусії щодо виконавців злочину та організаторів.

У Польщі Волинську трагедію називають “різаниною”, офіційно визнали “геноцидом”, одноголосно звинувачують український націоналізм, який народився в Галичині. З таким трактуванням не погоджуються в Україні.

Як це впливає на відносини між країнами

Тема Волинської трагедії вкотре набула медійного розголосу після форуму в Ольштині за участю міністрів закордонних справ України та Польщі.

У Дмитра Кулеби запитали, чи Україна скасує заборону на проведення ексгумації жертв Волинської трагедії, на що він поцікавився, а чи учасниця з Польщі знає про акцію “Вісла”. У 1947 році з Надсяння, Підляшшя, Холмщини, Лемківщини депортовано, за різними даними, близько 150 тисяч українців південно-східної Польщі.

Слова дипломата Дмитра Кулеби назвали неприйнятними. Пізніше польський прем’єр-міністр Дональд Туск, який заявив, що Україна не вступить в ЄС доти, допоки не виконає умову, пов’язану з історичним питанням Волинської трагедії.

Зазначимо, що питання вступу України до ЄС включає багато аспектів — не тільки економічних, політичних та військових, але й культурних та історичних. Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський закликав Україну скасувати мораторій на ексгумаційні роботи на Волині. Каже, що на цьому питанні “не можна торгуватися”, а “польське суспільство очікує, що ця справа буде вирішена”.