Проект реставрації садиби Терещенків у Києві, який у 2019 році було затверджено на засіданні Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини при профільному Департаменті КМДА, не передбачає порушень її зовнішнього вигляду. Про це повідомив у своєму Livejournal історик, краєзнавець Михайло Кальницький.

Кальницький зазначає, що сам брав участь у засіданні Консультативної ради, а нещодавно особисто ознайомився зі станом пам’ятки. Він визнає, що садиба нині в аварійному стані і потребує відновлення.

При цьому Кальницький заперечує, що проект реставрації передбачає «перебудову під офісні приміщення», що призведе до «знищення садиби Терещенків». Саме так цей проект днями описала активістка Олена Терещенко, дружина Мішеля Терещенка, нащадка власника садиби.

Зі слів історика, в реставраційному завданні для проектувальників було відзначено:

  • загальний технічний стан об’єкта, який оцінюється як незадовільний, місцями аварійний. Пам’ятка потребує проведення комплексу реабілітаційних та ремонтно-реставраційних робіт;
  • умови пристосування об’єкта проектування під сучасне використання: без порушень зовнішнього вигляду садиби з боку бульвару Шевченка та вулиці Михайла Коцюбинського.

Кальницький каже, що проект реставрації було розроблено відповідно до цих умов і публікує зображення з цього проекту.

«Хто має очі, ті бачать, що автентичні конструкції повністю збережено, що брутальні надбудови чи прибудови не передбачаються ані з вулиці, ані з двору… Самий документ не є проектом «реконструкції-перебудови», як стверджує Олена Терещенко, а є проектом «реставрації з пристосуванням» (цілком легітимна формула в сучасній реставраційній практиці)» — пише він.

Кальницький також зазначає, що єдине у проекті, до чого можна «прикласти категоричну критику» — це дерев’яні конструкції горища, які планують прибрати повністю. Вони, мовляв, як і перекриття та весь нинішній дах, з’явилися в ході капітального ремонту радянської доби.

«Проектом передбачено пристосування горища в нинішньому обсязі для офісного приміщення – такого собі офісу-мансарди. Те ж саме очікується і у флігелі» — додає він.

Водночас, щілину в тилу садиби, між надвірною стіною особняка та виступом флігеля, зі слів Кальницького, можливо, таки забудують двоповерховою вставкою.

Краєзнавець зазначає, що свій критичний допис Олена Терещенко могла залишити через те, що, вона, мовляв, будь-що добивається повернення садиби у комунальну власність з приватної (садиба належить ПАТ «Центрелеватормлинбуд») і таким чином «добирає собі козирів у грі проти теперішнього власника». Кальницький пише, що не є прихильником таких методів.

Зауважимо, що Олена Терещенко допис Кальницького публічно не прокоментувала і продовжує називати проект реставрації садиби «протиправним».

Тим часом, Гостиний двір начебто передали на баланс «Софії Київської».

Фото: Фейсбук