На думку протоієрея, такі формування як російська православна армія жодного вдіношення до християнства і до православ'я не мають.

Про це розповів протоієрей Георгій Коваленко в ефірі програми «Я не можу не запитати» на «Радіо Київ – 98FM».

На запитання про те, чим є російська православна церква сьогодні, Георгій Коваленко відповів: «Мені подобається визначення, яке дав російський музикант з групи “Телевізор”. У 2000-х у нього була пісня з рядками “Какая вера – очнись ты. Это нео-христо-чекисти”. Саме поєднання християнства з чекізмом і дає ту дволикість, те лукаве й подвійне, що є в російській церкві».

На думку протоієрея, такі формування як російська православна армія жодного вдіношення до християнства і до православ’я не мають.

Отець Георгій пояснив це тим, що РПЦ успадкувала радянську ідентичність.

«РПЦ – це та сама радянська церква, яку створив ще Йосиф Сталін, а потім вона щільно опікалася такими спецслужбами, як КДБ. Відтак – РПЦ вихована на психології радянського чекіста. Звичайно, безпекові служби потрібні всім, але не от оця “полиция нравов”, поліція свідомості, яка намагалася контролювати людей ідеологічно», – додав протоієрей Георгій.

Водночас отець Георгій із ведучим програми спілкувалися й щодо предстоятеля Російської православної церкви патріарха Кирила.

«Кирило очолював відділ зовнішніх церковних зв’язків (певний період часу називався “отддел внешних церковных сношений”). На мою думку, це був осередок саме того поєднання християнства з чекізмом. Питання чого в них більше – важко сказати», – зазначив протоієрей Георгій.

Ведучий програми Валерій Калниш також запитав ставлення отця Георгія до тих людей, які, виголошуючи православні цінності, вбивають наших громадян на Сході.

Протоієрей пояснив цей факт тим, що в подібних випадках релігію використовують, як ідеологію.

«Релігія стає ідеологією, коли її піднімають як прапор не для того, щоб проповідувати любов, а для того, щоб досягати політичної, економічної чи військової мети Відтак маємо питання – чи християни ці люди, які є на Донбасі і в Криму з боку російської православної армії», – наголосив отець Георгій.

Також протієрей наголосив, що він жодного разу не чув із вуст російського патріархату засудження тих випадків, коли релігією користуються, як ідеологією.

«Більше того, там (у РПЦ – ред.) нормою зараз вважається війна. Нещодавно от побудований величезний військовий собор, де серпи, молоти, Путіни і все таке інше. Це вже говорить про те, що релігію використовують, як ідеологію», – зазначив отець Георгій.

Окрім цього, протоієрей звернув увагу на те, що в подібних питаннях показовою є й історія із владними амбіціями, коли не всі навіть церковні люди долають у собі спокуси владою.

«Не всі навіть церковні ієрархії пам’ятають слова Христа: “Хто хоче бути у вас більшим – той буде нехай всім слугою”. Тобто той, хто має владу, можливості, хто фактично має більше за інших – всім цим має служити іншим. Це і є принципи, на яких має будуватися влада і в церкві, і в суспільстві, яке вважає себе християнським», – пояснив отець Георгій.

Фото: Facebook/Георгій Коваленко