Про це написала членкиня української громадської організації “Віче” Берлін Вікторія Фешак у соцмережі “X”.

Вона розповіла, що побачила рекламу в берлінському кінотеатрі й впізнала вибухи в Україні, фото Ярослава Базилевича, який втратив дружину і трьох дітей унаслідок російського удару по Львову 4 вересня 2024 року, фото руйнувань українських міст, а також інші трагедії в Україні. За словами Фешак, ця реклама також з’явилася на білбордах.

Українка заявила, що рекламну кампанію для “Медузи” безоплатно розробила берлінська агенція Lure, яка працювала з брендами Coca-Cola та ASICS. Lure базується в Берліні, його засновником є американець Девід Інкорвая. Сама “Медуза” в телеграм-каналі підтвердила, що кампанія була розроблена для них безплатно. Про її старт повідомляли наприкінці листопада 2024 року, а метою кампанії називали «підвищити обізнаність про труднощі, з якими стикається російська журналістика у вигнанні».

“Медуза, одне з останніх незалежних російських видань, працює у вигнанні, стикаючись із постійними погрозами, включно із заборонами та отруєннями своїх журналістів Кремлем. Медуза разом з Lure запускає сміливу глобальну кампанію з підвищення обізнаності: “Там, де закінчуються інші заголовки, починається Медуза”, — йдеться на сайті агентства Lure.

Агентство стверджує, що під час розроблення кампанії провело опитування, в якому взяли участь 800 людей із 90 країн, а також поговорило з журналістами “Медузи”, “розкривши неймовірні історії стійкості та мужності”. Кампанію запущено, зокрема, в Берліні, Лондоні, Парижі, Гельсінкі та Торонто — Lure опублікувало фото з величезними білбордами.

“Як ви прекрасно знаєте, ми не можемо приймати донати з Росії. І продовжуємо працювати завдяки підтримці наших російських читачів, які живуть в інших країнах. Але нас підтримують й іноземці. Тому нам важливо, щоб якомога більше людей по всьому світу дізналися про нас — і про нашу англомовну версію”, — заявила “Медуза”.

Видання повідомляло, що Девід Інкорвая, який читав Meduza англійською, сам звернувся до редакції з пропозицією запустити рекламну кампанію для західної аудиторії. До створення кампанії причетні також інші агентства і фрилансери.

«Продюсерська компанія Moonraker, номінант на премію Еммі з Великої Британії, створила фільм разом із Lure, а гельсінкське брендингове і дизайнерське агентство Werklig розробило концепцію дизайну для друкованої та цифрової кампанії разом із Lure. Стратегічна фірма Venn з Берліна допомогла Lure розробити основну креативну стратегію кампанії», — повідомляла “Медуза”.

Допис в інстаграмі агентства зі слоганом рекламної кампанії “Медузи2 і фото Ярослава Базилевича наразі вже видалено — зараз там тільки фото постерів із рекламою в різних європейських містах. У коментарях під дописом українці обурюються тим, що росіяни монетизують їхні страждання.

У МЗС України відреагували на інформацію і заявили, що агентство Lure має отримати «приз» за маркетинговий цинізм і лицемірство.

«Вони використали зображення українців, які втратили сім’ї та домівки, у проморекламі для російського видання Meduza. Використовувати нашу трагедію, щоб викликати симпатію до росіян, — це цілковита ганьба», — йдеться в повідомленні відомства в X.