Про це пише The Moscow Times з посиланням на дипломатичне джерело, знайоме з перебігом зустрічі в Ер-Ріяді, де напередодні вперше з початку війни високопосадовці Кремля та Білого дому провели довгі переговори.

За словами джерела, Москва домагається відновлення доступу до коштів, заморожених у США. Це близько $6 млрд — частина резервів Центрального банку, яка була вкладена у доларові активи перед початком війни. Західні країни наклали санкції на $300 млрд ЗВР ЦП, з яких дві третини — близько $200 млрд — заблоковано в Європі.

Російська делегація, за словами джерел The Moscow Times, приїхала до Саудівської Аравії з вимогою відновити роботу дипмісій, а також повернути російську дипломатичну власність у США. Окрему увагу Кремль приділяє питанню про повернення двох дач у Нью-Йорку та Меріленді, які було вилучено адміністрацією Барака Обами у 2016 році за звинуваченням у використанні їх з метою розвідки. «Для Путіна це питання не просто символічне — воно розглядає його як частину відновлення статусу Росії у відносинах із США», — зазначило джерело.

Путін доручив делегації, куди входили глава МЗС РФ Сергій Лавров, його помічник Юрій Ушаков, а також глава Російського фонду прямих інвестицій Кирило Дмитрієв, виявляти «максимально доброзичливе і в чомусь навіть компліментарний настрій до своїх американських візаві та президента Дональда Трампа особисто», щоб отримати максимум вигод. Путін хоче закріпити нейтральний статус України, зміну влади у Києві, скорочення української армії та визнання анексії Криму та чотирьох окупованих регіонів.

За підсумками переговорів, що тривали 4,5 години, Росія і США погодили відновлення персоналу посольств, робота яких де-факто паралізована через масове висилання дипломатів. З 2000 року Штати оголосили персонами нон грата 225 російських співробітників дипмісій, а станом на серпень 2022 року в посольстві РФ у Вашингтоні залишалося лише 184 дипломати. З Росії було вислано 755 співробітників американських дипмісій, включаючи консульства, а перед початком війни, за даними ТАРС, персонал посольства в Москві стиснувся до 120 співробітників — мінімуму за п’ять років.

Ключовий пункт переговорів – зустріч Путіна та Дональда Трампа – втім, залишився невирішеним. Хоча американська сторона пропонувала провести саміт уже у лютому, це «навряд чи» відбудеться, заявив за підсумками зустрічі Ушаков. Він додав, що поки зарано говорити про зближення позиції Росії та США.