Про це свідчать документи, які опинилися у розпорядженні агентства Bloomberg.
Зокрема, дочірні підприємства виробників добрив ЄвроХім та Уралхім отримали замовлення на постачання десятків тисяч тонн азотної кислоти, а також суміші азотної та сірчаної кислот. Одержувачі хімікатів – підприємства та заводи, контрольовані АТ “Спецхімія”, що є одним із найбільших у Росії виробників вибухівки.
Сама Спецхімія входить до складу держкорпорації Ростех – найбільшого виробника озброєнь, очолюваного давнім соратником Володимира Путіна Сергієм Чемезовим. Підприємство із червня 2024 року перебуває під санкціями ЄС.
Ці контракти – один зі способів підтримки військового виробництва, попри жорсткі економічні обмеження, зазначає Bloomberg. Кислоти є ключовими компонентами тротилу, пороху та інших горючих речовин, потрібних РФ для війни проти України.
Тоді як ЄвроХім та Уралхім не перебувають під санкціями, до західних чорних списків потрапило багато з 11 заводів, які, згідно з документами, мають отримати кислоти протягом 2025 року.
За розрахунками Bloomberg, згаданої в документах азотної кислоти вистачить для виробництва цього року не менше ніж 6500 152-міліметрових артилерійських снарядів на добу.
Нагадаємо, що Росія шукає альтернативні способи заробітку після припинення транзиту газу через Україну. Одним зі шляхів компенсації уряд РФ вбачає експорт азотних добрив до ЄС.