Про це йдеться у розслідуванні програми “Схеми” від “Радіо Свобода”.

Журналісти зіставили серійні номери літаків в угоді тих часів, яку розшукали в архіві, дані з міжнародних авіареєстрів і номери бомбардувальників, які використовує РФ, що зафіксувало ГУР.

Щонайменше 6 літаків перебувають у бойовому складі армії РФ.

Тодішній президент України Кучма в коментарі “Схемам” зазначив, що навіть якби стратегічні бомбардувальники залишились на озброєнні України, це не значно би допомогло в захисті від РФ.

Загалом “Схеми” ідентифікували десять українських стратегічних літаків, переданих Україною до Росії.

Йдеться про Ту-160, яким в Росії надали інші назви: “Микола Кузнецов” (раніше це був український літак з бортовим номером “10”), “Василь Сенько” (“11”), “Олександр Новиков” (“12”), “Володимир Судець” (“15”), “Олексій Плохов” (“16”), “Андрій Туполєв” (“18”), “Ігор Сікорський” (“22”).

“Схеми” також знайшли в архіві угоду між Кабінетом міністрів України на чолі з Валерієм Пустовойтенком та урядом РФ за керівництва Володимира Путіна, підписану в Ялті 1999 року. Згідно з нею, Київ передав Москві вісім важких бомбардувальників Ту-160 і три Ту-95МС, а також 575 крилатих ракет Х-55. За це Росія компенсувала Україні борг за російський газ – на суму 275 мільйонів гривень. Це – визначена вартість переданого обладнання.

За даними журналістів, передача літаків та ракет відбулась без погодження Верховної Ради. Також у розслідуванні вказано, що вартість озброєння була заниженою у десять разів.