У Київському університеті імені Тараса Шевченка запевняють, що викладачі спілкуються російською зі студентами не систематично, а «спорадично». Про це свідчить лист-відповідь на скаргу від студентів за 29 жовтня, який публікує громадська спільнота «Червоний Губер».
Однак відповідь університету активістів, схоже, не вдовольника – тому вони зі скаргами дійшли до мовного омбудсмена. 8 грудня сайт Уповноваженого із захисту державної мови анонсував мовний моніторинг освітнього процесу в виші через скарги студентів.
КиївМеdіа пропонує ознайомитись з відповіддю вишу, яка передувала заяві Уповноваженого. У згаданому листі керівництво закладу пояснювало використання російської мови викладачами таким чином:
«Викладачі Пузанов Ігор Іванович, Голубій Ігор Євгенович, Заблоцька Ріта Олександрівна, Морєва Марина Ігорівна, Мазуренко Валентина Петрівна, Бабій Олена Василівна під час проведення навчальних занять використовували російську мову спорадично, виключно з метою навчити студентів працювати з першоджерелами та донести знання мовою оригіналу», – йдеться в повідомленні.
В ректораті переконують, що викладачі використовували російську лише “цитуючи першоджерела, де вжито російську” (або інші недержавні мови).
Із всього переліку російськомовних викладачів підтвердилося використання російської мови професором кафедри міжнародного бізнесу Інституту міжнародних відносин Олексієм Ступницьким. Йому виписали догану:
«У зв’язку з цим дирекція Навчально-наукового інституту міжнародних відносин прийнято рішення застосувати до професора кафедри міжнародного бізнесу Ступницького Олексія Івановича дисциплінарне стягнення у вигляді догани. В подальшому вжити заходів контролю задля унеможливленая повторення порушень мовного закону під час освітнього процесу» — йдеться у тексті.
Окремо було проведено перевірку викладача Андрія Нєвалова з Навчально-наукового інституту журналістики. Повідомляється, що той перейшов на російську лише одного разу, коли пояснював студентам російськомовний відеоконтент із теорії менеджменту.
«Кафедра також рекомендувала, зважаючи на політичну ситуацію, утримуватися від аналізу російського відеоконтенту, вдаватися до його аналізу за крайньої потреби, особливо коли мова йде про агресивне «втручання» російського маніпулятивного рекламного контенту в українській інформаційний простір та розвінчання його маніпулятивності» — вказано в листі.
Текст підписано проректоркою з науково-виховної роботи Оленою Добржанською.
Адміністрація університету запевнила, що в разі виявлення порушень Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» науково-педагогічні та наукові працівники будуть притягатися до відповідальності у встановленому законом порядку.
Фото: Фейсбук