Про це сповістив нардеп «Слуги народу» та голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Політик опублікував звернення голови Національного банку України Андрія Пишного до спікера Верховної Ради Руслана Стефанчука.

У ньому регулятор просить підтримати ініціативу щодо перейменування української розмінної монети з копійки на шаг, щоб «повернути історичну справедливість, розірвати останні зв’язки, які поєднують українську валюту з російською та остаточно завершити грошову реформу».

Як це і планувалося зробити ще на початку 1990-х років, коли вже було створено ескізи розмінної монети шаг та викарбувані перші експериментальні зразки таких монет.

У зв’язку з цим до Ради було подано пакет про внесення змін до деяких законів щодо зміни назви розмінної монети та до Податкового кодексу.

Станом на ранок 11 жовтня 2024 року законопроєкти ще не опубліковано на сайті парламенту.

Зазначається, що ухвалення законопроєктів не передбачає додаткових витрат.

Перейменування копійки на шаг

Нагадаємо, 2 вересня 2024 року Національний банк України оголосив, що ініціює зміну назви розмінних монет з копійки на шаг.

Як зазначили в пресслужбі НБУ, назва «шаг» давнього українського походження, вона уже використовувалася як на території України, так і в українській грошовій лічбі (з XVI – XVII ст.). Це унікальне найменування монети, якого не знають інші лінгвокультури. Воно широко вживається в класичній українській літературі, зокрема часто згадується у творчості Тараса Шевченка, Лесі Українки та інших письменників. У часи Української революції 1917-1921 років у реальний грошовий обіг були введені грошові знаки з назвою «шаг», що було закріплено на законодавчому рівні.

Натомість назва «копійка» має «московське, імперське походження», пояснили в пресслужбі.