Сполучені Штати вперше з 1979 року офіційно дозволили продаж іранської нафти, послабивши багаторічні санкції проти Тегерана.
Про це повідомляє Reuters.
Ліцензія діятиме до серпня
Міністерство фінансів США видало тимчасову генеральну ліцензію, яка дозволяє продаж сирої нафти, нафтопродуктів та нафтохімічної продукції іранського походження до 21 серпня.
Документ також передбачає можливість імпорту іранської нафти до США, якщо це необхідно для завершення операцій із продажу, доставки або розвантаження.
Крім того, усі фінансові розрахунки на користь Ірану дозволено проводити у доларах США.
Водночас дія послаблень не поширюється на Кубу, Північну Корею та окупований Крим.
Читайте також: США припинили морську блокаду Ірану
Які умови висунули США
В обмін на пом’якшення санкцій Тегеран зобов’язався допустити до країни інспекторів Міжнародного агентства з атомної енергії та гарантувати безпечний прохід суден через Ормузьку протоку.
Міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що рішення ухвалили на тлі переговорів між Вашингтоном і Тегераном, які тривають у Швейцарії.
Санкції діяли майже пів століття
США запровадили перші санкції проти Ірану після ісламської революції 1979 року та захоплення американського посольства в Тегерані.
Надалі обмеження неодноразово посилювали через іранську ядерну програму та підтримку угруповань, які Вашингтон вважає терористичними.
До відновлення американських санкцій у 2018 році іранську нафту активно закуповували Індія, Японія, Південна Корея, Туреччина, Італія та Греція. Останніми роками основними покупцями залишалися китайські нафтопереробні підприємства.
Раніше президент США Дональд Трамп заявив, що Вашингтон досяг домовленостей із Тегераном щодо відновлення міжнародного судноплавства через Ормузьку протоку.
Згодом Іран обмежив прохід через Ормузьку протоку, запровадивши обмеження на рух суден. Відтепер для перетину протоки необхідно отримати дозвіл та дотримуватися маршруту вздовж узбережжя Ірану.





























