Щороку у всьому світі близько 15 мільйонів малюків передчасно з’являються на світ — тобто, кожне десяте немовля. В столичних пологових будинках такі випадки теж не рідкість — про цей непростий досвід йшлося в сюжеті програми «Київ.Тижневик» на телеканалі «Київ».

Батьки, які пережили пердчасні пологи, кажуть — побачити свою дитину змогли не одразу. Хоча передбачити такого ніхто не міг — жодних ускладнень під час вагітності, постійний нагляд лікарів.

Батьки Діанки чекали на її появу у січні чи лютому, а вона з’явилася значно раніше — на 26-му тижні вагітності.

Діана народилася на 26-му тижні

«Ми потрапили в реанімацію — в нас нічого не було з собою, тобто купувалося в стандартних магазинах те, що було на той момент і воно було великим. Одягали дитину у великий одяг, тобто шапочку затягували тричі навколо голови, для того, щоб якось вона тримался на 1 кілограм, стандартна шапочка йде на 3 кілограма» — розповідає Олександра Балясна, мама передчасно народженої Діани.

Мініатюрний одяг для передчасно народжених дітей в Україні знайти майже неможливо. Пізніше це спонукало Олександру відкрити магазин товарів для най-найменших, а ще вона заснувала громадську організацю батьків передчасно народжених діток — «Ранні пташки».

«У нас можна поговорити як з психологами — і з приводу профілактики вигорання, і з приводу взагалі свого емоційного стану, отримати консультацію з грудного годування, юридичну консультацію» — каже Олександра.

Ще один передчасно народжений малюк — Максим, зараз йому вже майже п’ять років. Після пологів його мама Ольга навіть боялася торкнутися власної дитини, аби не зашкодити — хлопчик народився на 31-му тижні вагітності з вагою трохи більше півтора кілограма. Крім того, у немовляти була вражена центральна нервова система.

«Я дуже просила чоловіка, щоб він зробив фото — чоловік був у шоковому стані, він не знав чи присилати мені те фото… він був там з датчиками, з трубочками, дитя усе в якихось моніторах.

Я питала завідувачку реанімації, чому він не відкриває очі, хочу щоб він на мене подивився. Це зоровий контакт, це було для мене дуже важливо… ну вона намагалася бути дуже толерантною, мало говорила, але сказала тоді такі слова, які я досі пам’ятаю: – Ну от уявіть, що вас дуже болить голова, хотілося б вам відкривати очі чи ні? – І коли він нарешті відкрив очі, я зрозуміла о голова перестала боліти» — розповідає мама, Ольга Козленко.

У директорки радіо «Київ 98 FM» Наталії Лященко поруч з робочим місцем — дошка з дитячими малюнками. Їхній автор — син Коля, який 7 років тому зробив неочікуваний сюрприз своїм батькам. Коля народився на 26-му тижні з вагою 840 грамів та зростом лише 15 сантиметрів.

«Він був схожим на героя якогось фантастичного фільму, такий знаєте еліен, іншопланетянин… наче й людина, але дуже так дивно він виглядав» — пригадує Наталія.

Наталія Лященко з чоловіком та новонародженим сином

Через сімейні справи Наталії під час вагітності довелося поїхати в Америку. Вже там, у Нью-Йорку, відчула що щось не так зі здоров’ям. Лікарі наполягли на госпіталізації і вже за тиждень зробили операцію, бо кров перестала надходити до плоду. Після пологів маля одразу забрали в неонатологічне відділення. Поки Ірина оговтувалась після хірургічного втручання — поряд завжди був чоловік.

«Ось це таке мале, їжачок — він схопив його за палець і дуже сильно його тримав за палець. Для нього це була така емоція, реально неймовірна» — пригадує мама.

Коля провів у лікарні 90 днів. За його життя і здоров’я боролася ціла команда фахівців. Навіть кров для переливання у лікарню доправляли літаком, через щільний американський трафік. Усе, аби хлопчик став таким, як є зараз — веселим та активним.

«Медицини такого рівня я не бачила ніде в світі, ні для дорослих, ні для звичайних дітей. Це більше схоже на космос, реально на космічні короблі, це багато різних пристроїв, багато медикаментів» — ділиться спогадами Наталія Лященко.

Виростити дитя, яке народилося передчасно — дуже складно; життя малюка залежать від апаратів, дорогих ліків і кваліфікації лікарів.

«Догляд за такою дитиною — це справа не одного дня і не одного спеціаліста, це ціла команда лікарів — починаючи від акушерів-гінекологів і до неонатологів, неврологів, окулістів, хірургів, логопедів, фізіотерапевтів… Після виписки зі стаціонару це не закінчується, дитина після ще протягом двох років перебуває під пильним наглядом лікарів і контролем» — каже Валерія Тишкевич, завідувачка відділення анестезіології та інтенсивної терапії однієї з лікарень.

Лікарі кажуть: попри всі складнощі, передчасні пологи — ще не вирок. Тим паче, багато видатних діячів, імена яких назавжди увійшли до світової історії, були народжені передчасно — серед таких, зокрема, Леонардо да Вінчі, Ісаак Нютон, Наполеон Бонапарт, Іммануїл Кант та Альберт Ейнштейн.

Фото: скріншоти