Страсна П’ятниця є центральним моментом Страсного тижня, коли віруючі згадують муки та смерть Спасителя. Це день скорботи, тиші та глибокої молитви.
Віруючі утримуються від веселощів та святкувань. У храмах проходять особливі богослужіння, присвячені Страстям Христовим. Забороняється будь-яка важка праця, особливо робота з землею (копання, посадка).
Церковні традиції
У Страсну П’ятницю в храмах відбувається вечірня служба, під час якої виносять Плащаницю — тканину із зображенням тіла Ісуса Христа після розп’яття.
Віряни схиляються перед Плащаницею, висловлюючи свою повагу та скорботу. Священики читають особливі молитви, згадуючи страждання Ісуса. У деяких традиціях проводять хресні ходи на знак пам’яті про Його шлях на Голгофу.
Страсна П’ятниця та правила посту
Цей день є найстрогішим у Великому пості. Церква рекомендує утриматися від їжі до вечора або споживати тільки хліб і воду.
Заборонено вживати: м’ясні та молочні продукти, рибу і алкоголь.
Дехто взагалі відмовляється від їжі, проводячи день у молитві та покаянні.
Народні традиції
У народі вважалося, що у Страсну П’ятницю не можна прати, шити, прибирати чи щось ремонтувати — щоб не “турбувати землю”, яка сумує за Христом. Не можна веселитися чи слухати гучну музику. Вважалося, що вода цього дня має особливі цілющі властивості, тому люди милися або вмивалися джерельною водою.
Символіка та роздуми
Страсна П’ятниця — це день глибокого осмислення власного життя, день смирення та покаяння. Віруючі моляться, згадують муки Христа та готуються до Світлого Воскресіння.