Про це пише Fortune.
Президент Дональд Трамп хоче, щоб Україна заплатила за минулу військову підтримку США, і з’являються інші подробиці угоди, яка надасть Америці право на половину рідкісноземельних мінералів свого союзника.
За даними The Telegraph, проєкт контракту, який минулого тижня передав українському президенту Володимиру Зеленському міністр фінансів США Скотт Бессент, охоплює весь “економічний потенціал, пов’язаний із ресурсами України”, зокрема корисні копалини, нафту, газ і навіть порти країни.
Поки Україна продовжує оборонятися від російського вторгнення, Трамп заявив, що хоче “еквіваленту близько 500 мільярдів доларів у вигляді рідкісноземельних матеріалів”, маючи на увазі літій, кобальт, титан та інші мінерали, які є незамінними для сучасних технологій – від керованих ракет до електромобілів. Китай протягом останніх 40 років монополізував постачання рідкісноземельних елементів. У той час як Захід намагається надолужити згаяне, загальна вартість українських покладів оцінюється до 11,5 трильйона доларів.
Однак Зеленський швидко відхилив першу пропозицію Трампа. Український президент ще минулого року висловив ідею передати американським компаніям права на розробку родовищ, але хоче, щоб будь-яка угода щодо мінеральних ресурсів була пов’язана з майбутніми гарантіями безпеки від США та Європи.
Запропонований Трампом контракт уже порівнюють із репараціями, які союзники наклали на Німеччину після Першої світової війни за Версальським договором. Тоді Німеччина погодилася виплатити близько 32 мільярдів доларів – що сьогодні еквівалентно приблизно 560 мільярдам доларів. Більшість істориків вважає, що німецьке невдоволення цим договором і подальші економічні труднощі сприяли приходу до влади нацистів і розв’язанню Другої світової війни.
Проте експерти ставлять під сумнів логіку цієї угоди. Як зазначив старший віцепрезидент та головний стратег BCA Research Марко Папіч у коментарі Fortune, “більшість родовищ рідкісноземельних елементів України знаходиться на окупованих Росією територіях”.
“Крім того, США не бракує рідкісноземельних мінералів, їм потрібно лише переробляти їх поза межами Китаю. В цілому, вся ця ідея більше нагадує щось із комп’ютерної гри Civilization IV“, – додав він.
Трампівська угода щодо українських рідкісних земельних мінералів стикається з перешкодами
Не дивно, що потенційні надра України зацікавили Трампа, який давно заявляв про бажання придбати багату на мінерали Гренландію. За даними MiningWorld, Україна має поклади 117 зі 120 найбільш використовуваних промислових мінералів, а урядові оцінки вказують, що в країні зосереджено 10% світових запасів літію.
Однак видобуток цих ресурсів поки що не розпочався. Значна частина українських мінеральних багатств залишається нерозвіданою, а оцінки покладів базуються переважно на радянських дослідженнях.
“Дані не є сучасними, ми маємо дуже мало інформації про те, що там насправді є”, – заявила Financial Times Грейс Баккаран, директорка Центру стратегічних та міжнародних досліджень.
Окрім цього, за даними України, понад 20% її мінеральних ресурсів розташовані на територіях, які нині контролює Росія. Розвиток інфраструктури для видобутку і переробки цих ресурсів також потребує значного часу.
Ця реальність підкреслює величезну перевагу Китаю над Заходом: справа не лише у доступі до критично важливих мінералів, а й у десятиліттях інвестицій і державної підтримки перероблення рідкісних земельних елементів. Як зазначав Foreign Policy минулого року, експерти вважають, що США доведеться пройти довгий шлях, аби наздогнати Китай у цій сфері.