Як зазначає Politico, юридична колізія полягає в тому, що Конституція гарантує американське громадянство практично всім, хто народився на території Штатів.
Президент Дональд Трамп підписав указ, у якому скасував надання громадянства за правом народження у США.
Понад століття тому, 1898 року, відповідно до 14-ї поправки, Верховний суд постановив, що діти, народжені в США від іноземних батьків, є громадянами США. Єдиний юридично визнаний виняток застосовується, коли обоє батьків є дипломатами з імунітетом від законів США.
Указ Трампа “Захист сенсу і цінності американського громадянства” від 20 січня 2025 року дає право федеральним агентствам відмовляти в автоматичному визнанні громадянства США дітям, народженим у США від матерів, які перебувають у країні нелегально або законно за візами, якщо батько дітей не є громадянином США або законним постійним жителем. Тобто, народженим на території США дітям уже буде відмовлено в громадянстві, якщо хоча б один із батьків не є громадянином США або власником грін-карти.
Юристи, які виступають за посилення імміграції, стверджують, що рішення суду XIX століття було витлумачено надто широко, а зараз уряд має встановити суворіші стандарти для громадянства. Припускають, що захисники прав іммігрантів подадуть позов проти указу Трампа.
Тим часом правозахисні організації хочуть оскаржити указ Дональда Трампа про припинення надання американського громадянства за правом народження дітям, народженим нелегальними мігрантами, або людьми, які не мають права постійного проживання у США.
Про намір подати аналогічні позови заявили демократи та представники влади штатів Каліфорнія та Іллінойс.
Позивачі стверджують, що 14-та поправка до Конституції США, яка гарантує громадянство за правом народження, не встановлює будь-яких додаткових вимог.
Відтак, повторюються події першого терміну Трампа, коли численна кількість його указів, зокрема, скеровані проти мігрантів, були скасовані або призупинені через суди.
Нагадаємо, Дональд Трамп підписав указ про призупинення на 90 днів усіх програм США з надання допомоги іноземним державам. Однак це не стосується України.