Про це інформує Bloomberg.
Джерела повідомляють, що президент США може змінити свою жорстку позицію стосовно вимоги до країн – членів НАТО витрачати 5% ВВП на оборону, якщо Європа посилить інтеграцію своїх військових систем з армією США та збільшить закупівлі в американських компаній.
“Президент Трамп і його адміністрація працюють із союзниками по НАТО, щоб усі члени Альянсу виконували свої зобов’язання щодо витрат на оборону”, — заявив речник Ради національної безпеки США Браян Г’юз. За його словами, виконання цих зобов’язань сприятиме зміцненню НАТО.
Проте такий підхід демонструє черговий прояв трансакційної політики Трампа щодо партнерів, яка різко контрастує з традиційною роллю США як головного гаранта безпеки у Європі.
У середу, лише за кілька годин до того, як Трамп здивував європейських лідерів, оголосивши про домовленість із президентом Росії Володимиром Путіним щодо початку переговорів про припинення війни в Україні, міністр оборони США Піт Гегсет заявив, що Сполучені Штати більше не є “основним гарантом безпеки Європи”.
За останні тижні представники США неодноразово наголошували, що прагнуть посилити взаємодію між американськими, британськими та європейськими збройними силами, особливо в галузях ракетних систем, боєприпасів, штучного інтелекту та кібербезпеки.
Це означає, що країнам ЄС доведеться ухвалювати непрості рішення щодо військових закупівель. Вони можуть або зробити ставку на власних виробників, які, за прогнозами, зможуть забезпечити необхідне озброєння лише через кілька років, або ж купувати продукцію США та Великої Британії, пише видання.
За оцінками Bloomberg Economics, захист України та розширення європейських збройних сил обійдеться провідним державам ЄС у додаткові $3,1 трлн упродовж наступного десятиліття.
Для деяких країн, зокрема Великої Британії, придбання американської військової техніки може стати логічним кроком, оскільки їхні власні оборонні можливості поки що не дозволяють повністю задовольнити потреби армії. Водночас у ЄС існують серйозні побоювання, що надмірна залежність від американських військових технологій може загрожувати їхній стратегічній автономії.