Оголосивши про 90-денну паузу щодо більшості мит для всіх країн, крім Китаю, Трамп, нехай і неохоче, але визнав суворі реалії економіки, а також зовнішньої і внутрішньої політики.
Про це йдеться у cтатті редколегії The Washington Post.
Ринки облігацій змусили Трампа діяти
Виводячи свої гроші з доларів і продаючи казначейські облігації США, інвестори сказали Трампу те, чого не сказали б його найближчі радники, — як небезпечно починати торговельні війни з усіма країнами відразу. На фондових ринках було знищено трильйони, а фінансова система замигала червоним, вказуючи на інфекцію.
Нарешті, прибутковість облігацій стала віщувати катастрофу — особливо тривожним є розпродаж 10-річних казначейських облігацій. За часів паніки такі облігації зазвичай приваблюють інвесторів, але не цього разу. Впевненість, що уряд США виплатить свої борги, знизилася.
Трамп зрозумів, що США потрібні союзники, щоб протистояти Китаю
Після того як Китай у відповідь на мита, введені минулого тижня, обклав усі американські товари митами в розмірі 84%, Трамп підвищив тарифи на китайський імпорт до 125%. Для протистояння другій за величиною економіці світу в стійкій торговельній війні необхідні альтернативні та надійні постачальники.
Спочатку, схоже, чиновники адміністрації по дурості вважали, що Трамп зможе укласти угоди з традиційними партнерами, такими як Японія, Південна Корея і Тайвань, щоб об’єднатися проти їхнього спільного супротивника в Пекіні.
Але несподівано агресивні мита Трампа проти союзників, зокрема ірраціональний 46-відсотковий тариф для В’єтнаму, налякали ці країни. Китай прагне отримати вигоду з будь-яких розбіжностей і направив свого міністра закордонних справ на зустріч з японськими та південнокорейськими колегами.
Трампу не вдалося досягти політичного консенсусу для перебудови американської економіки
Хоча Трамп переміг на виборах, він отримав трохи менше 50% голосів виборців. Поки він вів кампанію за запровадження мит, найбільші прихильники і донори не сприймали його протекціоністську риторику так серйозно, як слід було б. Вони очікували лише скромних і цілеспрямованих мит, більше схожих на ті, що він запроваджував під час першого терміну.
До середи політична гравітація справила свій вплив на президента. Опитування Economist/YouGov показало, що рейтинг схвалення Трампа впав з 48% два тижні тому до 43%, а 80% американців очікують, що мита призведуть до зростання цін на товари, які вони купують.
В приватному порядку республіканці також почали попереджати помічників Білого дому, що, якщо президент не призупинить мита, демократи переможуть у Палаті представників на проміжних виборах 2026 року, і боротьба за контроль над Сенатом може раптово стати конкурентною.
Після того як Трамп нарешті оголосив про призупинення дії мит, індекс S&P 500 зріс на 9,5%, а технологічний Nasdaq — на 12%. Цій новині дійсно варто радіти. Але не варто забувати, що 90-денна пауза триватиме лише до 8 липня, а в цей час торгова війна з Китаєм може загостритися.
Іншими словами, інвестори, бізнесмени і споживачі, як і раніше, житимуть в умовах невизначеності. У довгостроковій перспективі Трампу і його команді слід розробити менш волатильну економічну стратегію.