За травму під час ожеледиці – забій чи перелом – українці можуть вимагати компенсацію. Про це розповіли у прес-службі Міністерства юстиції України.
Зокрема, фахівці відомства нагадали – право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування та посадовців передбачається Конституцією України. І якщо такими діями чи бездіяльністю громадянину завдана шкода – він має право добиватися відшкодування.
Також зобов’язання про належне утримання територій накладаються на підприємства, установи, організації у сфері благоустрою частиною другою статті 18 закону України «Про благоустрій населених пунктів».
«Найголовніше у випадках відшкодування шкоди – довести вину фізичної або юридичної особи, внаслідок дій або бездіяльності яких ви отримали травму, адже відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України особа, яка завдала шкоду, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини», – підкреслили в Мін’юсті.
Куди звертатися, якщо ви посковзнулися, впали і зазнали травм?
Звертатися потрібно до відповідальних за ту територію, на якій травмувалась людина. Балансоутримувачами багатоквартирного житлового будинку, наприклад можуть бути житлово-експлуатаційна контора (ЖЕК), житлово-будівельний кооператив (ЖБК) або об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ).
«Якщо «падіння» відбулося на території обслуговування вашого ЖЕКу, доцільно сформулювати претензію і направити її рекомендованим листом з повідомленням на адресу контори, що відповідає за експлуатацію ділянки, на якій ви впали. У листі слід вказати, що ви розраховуєте на компенсацію у термін до певної дати, а також додати до листа копії документів, що підтверджують викладені обставини», – вказують фахівці Мін’юсту.
Якщо підповідальний за територію не визнає своєї вини і відмовляється компенсувати завдану шкоду – громадянин може вимагати відшкодування шкоди у суді.
Відповідно до статті 1195 Цивільного кодексу України, той, хто вивнен у травмуванні людини – зобов’язаний відшкодувати потерпілому заробіток, недоотриманий ним через втрату працездатності. Також винуватець має відшкодувати додаткові витрати – наприклад, посилене харчування, санаторно-курортне лікування, придбання ліків, протезування, сторонній догляд тощо.
«У разі каліцтва або іншого ушкодження здоров’я фізичної особи, яка в момент завдання шкоди не працювала, розмір відшкодування визначається, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати», – додали в Мін’юсті.
Якщо ж людина травмувалась на вулиці – претензії вона висуває до місцевої ради. Там повинні інформацію про підприємство, відповідальне за утримання тротуару в належному стані на місці травмування.
«Відповідачем у даній справі також можуть бути міська рада, до повноважень якої належить забезпечення утримання в належному стані вулиць, у тому числі тротуарів, а також навіть Державне агентство автомобільних доріг України», – роз’яснюють фахівці.
Як звернутися до суду?
Для цього потрібно зібрати докази, що підтверджують падіння в певному місці та отримання травми:
- довідка з лікарні, у якій вказано вид травми та за яких обставин вона отримана;
- відео- та фотозйомка з місця, де впали, із зазначенням дати та часу;
- покази свідків;
- підтвердження матеріальних втрат: рецепти лікарів, чеки, квитанції з аптек;
- підтвердження завдання моральної шкоди: висновки лікарів, показання свідків щодо тяжкості моральних страждань, рецепти лікарів на придбання спеціальних лікарських засобів для боротьби з депресією, іншими психологічними розладами, що виникли внаслідок отримання травми.
Якщо громадянам знадобиться безоплатна правова допомога, у Мін’юсті нагадали цілодобовий номер: 0 800 213 103.
Нагадаємо, у Києві 13 та 14 грудня через ожеледицю травмувалися понад 1300 людей.
Фото: unsplesh